Zdrowie i uroda

Higiena intymna – jak o nią dbać?

Dbanie o higienę miejsc intymnych jest niezwykle ważne. Zapobiega to powstawaniu bakteryjnych oraz grzybiczych infekcji. Trzeba jednak wiedzieć, że zbyt intensywne dbanie o miejsca intymne także jest szkodliwe. Ważne jest bowiem, aby nie naruszyć naturalnej flory pochwy. Jeśli zmieni się jej odczyn, może to prowadzić do różnego rodzaju zakażeń. Jak zatem robić to właściwie?

Na czym polegają infekcje intymne?

Aby drogi rodne były zdrowe, konieczna jest właściwa higiena miejsc intymnych. Jeśli kwestia ta zostanie zaniedbana, liczyć trzeba się z infekcjami i innymi dokuczliwymi dolegliwościami jak upławy, swędzenie czy świąd. Co ważne, do infekcji intymnych może doprowadzić zarówno zbyt rzadka pielęgnacja miejsc intymnych, jak i zbyt częsta. Zbyt częste podmywanie może doprowadzić do naruszenia naturalnej flory bakteryjnej. Ta bogata jest w pałeczki kwasu mlekowego, które zapewniają właściwy odczyn środowiska pochwy. Ważne jest również jakich preparatów używa się do codziennej higieny. Dobrym rozwiązaniem będzie rezygnacja choćby z perfumowanych żeli pod prysznic do pielęgnacji całego ciała. Te bowiem usuwać mogą warstwę rogową naskórka. W ten sposób skóra pozbawiona będzie naturalnej ochrony co prowadzić może do podrażnień, a nawet dolegliwości bólowych.

Właściwe podmywanie

Jak dbać o higienę intymną? Przede wszystkim ważne jest właściwe podmywanie. Po pierwsze, okolice intymne podmywane powinny być wyłącznie dłonią. Nie powinno używać się do tej czynności jakichkolwiek gąbek. A już w szczególności dotyczy to tych gąbek, które zawsze leżą na wierzchu przy wannie czy kabinie prysznicowej. Są one bowiem siedliskiem bakterii. Po drugie, bardzo istotny jest sposób podmywania. Mowa tu o kierunku. Niestety, większość kobiet w ogóle nie zwraca na ten aspekt jakiejkolwiek uwagi. Tymczasem prawidłowe podmywanie zaczynać powinno się od ruchu ręki od wzgórza łonowego, przez krocze, do odbytu. Dzięki temu bakterie, które znajdują się w końcowym odcinku jelita grubego, nie będą przenosić się do pochwy. Trzeba wiedzieć, że bakterie jelitowe to bakterie najczęściej powodujące infekcje układu moczowo-płciowego.

Środki do higieny intymnej

Wiedząc już, w jaki sposób dbać o zdrowie miejsc intymnych, wiedzieć trzeba, jakich środków i preparatów należy do tego używać. Niestety jednym z głównych kryteriów wyboru środków do higieny intymnej dla wielu kobiet jest po prostu cena. Ważne jest jednak, aby produkty do higieny intymnej były przede wszystkim wysokiej jakości. Dlatego przed zakupem zawsze powinno się czytać skład preparatu. Dzięki temu można mieć pewność, że zapewni się swoim okolicom intymnym właściwą i skuteczną pielęgnację. Na rynku dostępne są różne środki i preparaty do higieny intymnej. Wybierając płyn, szczególną uwagę zwrócić należy na odpowiednie pH. Optymalne pH mieści się w przedziale 3,8 – 4,2. Ważne, aby był to odczyn kwaśny. Ten bowiem pozwala na odtworzenie podobnych warunków do tych, które panują w pochwie. Istotne jest również, aby płyn do higieny intymnej uwzględniał stan hormonalny. Inny płyn wybrać zatem powinna młoda kobieta, a inny kobieta wchodząca w okres menopauzy. Każda kobieta ma inne potrzeby i trzeba mieć to na uwadze, wybierając płyn do higieny intymnej.

Higiena miejsc intymnych podczas miesiączki

O właściwą higienę miejsc intymnych trzeba oczywiście dbać również podczas miesiączki. Nie jest to jednak w tym czasie takie proste. Wynika to z faktu, iż krew wydostająca się z dróg rodnych stanowi idealne siedlisko dla bakterii. Dlatego pamiętać trzeba o regularnej wymianie tamponów oraz podpasek. Robić należy to nawet co 3-4 godziny. To skuteczny sposób na ochronę przed infekcjami miejsc intymnych w czasie miesiączki. W czasie menstruacji wybór odpowiednich środków ochrony jest równie ważny. Dobrym rozwiązaniem będą ekologiczne wkładki higieniczne. Produkty wykonane z naturalnych składników sprawdzą się w tym czasie najlepiej. Tradycyjne wkładki mogą być źródłem infekcji intymnych. Ekologiczne wkładki zakupić można choćby w sklepie internetowym Tiande.