Porady

Jak dbać o trawnik w czasie suszy?

trawnik

Upalne lato jest szczególnie nieprzyjazne dla trawników. Powoduje przesuszenie murawy, skutkiem czego trawnik traci swoją dekoracyjną, zieloną barwę. Właściwa pielęgnacja trawników to regularne nawadnianie, nawożenie, ale też pozostałe zabiegi, jak aeracja czy wertykulacja. Więc jak dbać o trawnik w czasie suszy, aby nie stracił swojego koloru? Dowiesz się też, jak działają nowoczesne systemy nawadniania trawników i jakie zalety może mieć to rozwiązanie w Twoim ogrodzie.

Jak pielęgnować trawnik w czasie suszy?

Podlewanie trawnika w okresie jego intensywnego wzrostu jest bardzo istotne, trawnik należy podlewać regularnie i obficie. Skąpe podlewanie negatywnie wpływa na rośliny, związane jest to z ukorzenianiem się trawy. Mała ilość wody pobudza rośliny do wytwarzania płytkiego systemu korzeniowego. Podlewanie trawnika podczas suszy to jedyna skuteczna metoda, aby zachował on swój kolor oraz gęstość.

W czasie upalnej pogody trawnik należy podlewać rano lub wieczorem. Mokra trawa jest narażona na uszkodzenia słoneczne, intensywne słońce może parzyć zwilżone rośliny, dlatego nie podlewaj murawy w południe. Jeśli używasz systemu nawadniającego — włączaj go wieczorem. Brak słońca sprawia, że woda wolniej paruje, dlatego jest lepiej dostępna dla roślin, oznacza to, że wieczorne podlewanie jest wydajniejsze. Podlewanie trawnika pozytywnie wpływa na rozprowadzenie nawozów. Trawnik lepiej radzi sobie z okresem suszy, jeśli ma dostęp do składników pokarmowych oraz, jeśli odpowiednio o niego dbasz.

Wiosną dobrze jest wykonać podstawowe zabiegi na trawnikach. Jest to aeracja — czynność ma na celu usunąć warstwę filcu, która tworzy się u podstawy źdźbeł. Zrobione w glebie niewielkie otwory pozytywnie wpłyną na dostępność wody oraz składników pokarmowych. Rozluźnione korzenie trawy sprawią, że nawadnianie trawnika będzie wydajne. Regularne podlewanie trawnika i susza zawsze idą w parze. Bez tego zabiegu trawnik może całkowicie żółknąć, zwłaszcza jeśli został założony na glebie kiepskiej jakości. Przed podlewaniem suchego trawnika powinno się krótko skosić trawę. Pomoże to odzyskać trawnikowi dobrą kondycję, powstaną nowe źdźbła o zielonym, dekoracyjnym kolorze.

Systemy nawadniania trawników — jak zamontować?

Rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to bezobsługowe podlewanie trawnika, które można zaprogramować na daną godzinę. Przydaje się głównie podczas suszy, upalnego lata, ale też w czasie wyjazdów na wakacje. Nowoczesne systemy mogą być obsługiwane poprzez aplikacje, co pozwala zachować kontrolę nad instalacją. Systemy nawadniania trawników mogą używać wody ze studni, z biologicznej oczyszczalni, a nawet deszczówki. Co jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem w ogrodzie. Woda deszczowa pozytywnie wpływa na podłoże, na rośliny, ale też jest bezpieczna dla mikroorganizmów glebowych.

Nawadnianie trawnika przy użyciu systemów automatycznych wbrew pozorom zużywa mniej wody niż ręczne podlewanie. Istotne znaczenie ma prawidłowe zamontowanie poszczególnych elementów instalacji. Zazwyczaj robi się to tak, aby były one niewidoczne i zabezpieczone przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniem. Zapewnia to też bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom ogrodu, również Twoim pupilom. Systemy nawadniania lepiej zakładać przed wysiewem trawnika. Zwykle zbudowane są one z sieci rur, z wydajnej pompy, ale też z filtrów, elektrozaworów i sterowników. System do podlewania trawników podłączony do sieci wodociągowej jest też świetnym sposobem na ochłodzenie się podczas upałów. To miejsce zabawy dla dzieci oraz dla zwierząt. Nowoczesne technologie, które używane są w automatycznych instalacjach nawadniających, nie włączają się podczas deszczu, ani kiedy murawa jest wilgotna. Instalacja nawadniająca trawnik może być z powodzeniem używana do podlewania innych roślin w ogrodzie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu różnych końcówek, które rozprowadzają wodę. Mogą być to obrotowe lub wahadłowe zraszacze. Podlewanie trawników powinno odbywać się przy zastosowaniu rozproszonej wody, przez co nie ma ryzyka zaskorupiania się podłoża.

Podobne artykuły