Porady

jak urządzić pokój dzienny? Praktyczne porady

pokój dzienny

Przy projektowaniu salonu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dzieje się tak, ponieważ pomieszczenia często pełnią wiele funkcji. O czym należy pamiętać na etapie planowania i jakimi zasadami kierować się, aby Twój salon był funkcjonalny, wygodny oraz elegancko urządzony? Jak ładnie urządzić pokój dzienny? 

Jak fajnie urządzić pokój dzienny?

Dzieląc pomieszczenia, pamiętaj o zachowaniu spójnej kolorystyki i stylu w całym wnętrzu. Jadalnia powinna znajdować się w pobliżu aneksu kuchennego, więc zaplanuj możliwie najkrótszą odległość, aby zakryć stół jadalny. Jednocześnie usytuowanie tego obszaru w świetle okna wyeksponuje go i nada mu przyjemny charakter.

Jak urządzić salon w apartamentowcu? Gdy jest mało miejsca, warto wybrać meble z tej samej kolekcji i tapicerkę o podobnej kolorystyce, aby uniknąć wizualnego bałaganu. W przypadku większych powierzchni można wydzielić strefę wypoczynkową, umieszczając za sofą taki mebel, jak kanapa bez boków lub konsola z dekoracyjnymi światłami czy roślinami. Lampa zawieszona nad stołem, sofą lub wyspą podzieli przestrzeń w każdym obszarze, tworząc jednocześnie nastrojowy efekt świetlny.

Jasne kolory, takie jak biały, beżowy lub szary są idealne do małego salonu, nie przytłaczając go. Monochromatyczne wnętrze warto ozdobić różnego rodzaju tkaninami i fakturami – kocami, poduszkami, tapetami – a całość uzupełnić lustrami stojącymi lub wiszącymi, które optycznie powiększą całą przestrzeń.

Warto również wprowadzić dodatki i elementy dekoracyjne w ulubionych kolorach lub wyrazistych o wzorach. To najprostszy sposób na personalizację wnętrza oraz nadanie mu niepowtarzalnej osobowości. Małe salony nie wykluczają zastosowania mocnych, ciemnych kolorów i eklektycznych mebli. Przy takiej aranżacji warto jednak zasięgnąć porady architekta lub projektanta, który zachowa wyważony styl oraz harmonię.

Jak zaaranżować pokój dzienny z aneksem kuchennym?

Salon połączony z kuchnią w formie aneksu to rozwiązanie, które od wielu lat dominuje w projektowaniu domów jednorodzinnych. Takie podejście podyktowane jest chęcią uzyskania maksymalnej przestrzeni wewnątrz, co robi się, eliminując zbędne ścianki działowe. O czym należy pamiętać w tej sytuacji?

Połączenie kuchni i salonu nie może wpływać na funkcję obu wnętrz. Należy pozostawić miejsce na niezbędny sprzęt czy meble, a użytkownicy muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się. Powinniśmy też zachować ten sam styl układu w obu częściach pomieszczenia, aby cała przestrzeń tworzyła harmonijną całość.

W salonie połączonym z kuchnią nie zawsze trzeba całkowicie zrezygnować z podziału przestrzeni – ale można to zrobić w bardzo subtelny lub nawet tylko wizualny sposób. Wyspa kuchenna sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, a w małych – rozbudowany blat. Czasami wystarczy użyć różnych materiałów podłogowych, aby podkreślić granice między obszarami.

Kiedy ustawimy salon oddzielony od kuchni, mamy większą swobodę w aranżacji. Wystrój obu wnętrz nadal warto zachować w tej samej stylistyce, ale jednocześnie można wybierać różne kolory, faktury i wzory. Oczywiście, oddzielna kuchnia to kwestia osobistych preferencji, jednak to rozwiązanie najczęściej stosuje się w większych domach.

Jak urządzić pokój dzienny? Wybór mebli

Stół do jadalni w salonie to powszechne i wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu można nie tylko jeść z rodziną, grać w gry planszowe, ale także przyjmować gości. Może to być również prowizoryczne biuro, o ile masz obok niego wygodne krzesło. Aby jednak nie dezaktywować pomieszczenia, ustaw biurko w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzało w komunikacji. Zostaw wokół niego około 70 cm wolnej przestrzeni (abyś mógł swobodnie chodzić, nawet jeśli ktoś obok siedzi).

W salonie prowadzącym do kuchni ten mebel dobrze prezentuje się na granicy obu pomieszczeń i jest wygodny, gdyż nie trzeba daleko chodzić z posiłkami. Wybierając konkretny model, dopasuj jego wygląd do reszty wyposażenia tak, aby współgrał z wnętrzem. Możesz na przykład zdecydować się na stół z tej samej kolekcji, co komoda czy szafa do garderoby.

Podobne artykuły