Porady

Jak zamocować półkę szklaną?

półka

W przypadku mieszkań każda przestrzeń jest na wagę złota. Szczególnie w blokach łazienki są prawdziwą zmorą. Trudno znaleźć tam miejsce na dodatkowe szafki czy regały, a przecież gdzieś trzeba pomieścić wszystkie rzeczy, które wydają nam się niezbędne. Właśnie dlatego poleca stosowanie półek. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń, którą możemy zagospodarować i przeznaczyć np. na kosmetyki. To sprawia, że najważniejsze rzeczy w łazience zawsze będziemy mieli tuż pod ręką. Jednak jak zamontować szklane półki?

 

Półki standardowe na wsporniki lub uchwyty

Kiedyś przeważnie korzystało się ze wsporników, by zamontować półki w łazience. Dzięki temu tworzyło się odporną na obciążenia i trwałą konstrukcję, które nie była zbyt trudna w montażu. Były też odpowiednie do szafek, w których mógł się przydać zamek do gabloty.

Jak zamontować szklane półki ze wspornikami? Na początek trzeba zaznaczyć sobie miejsca, w których będą znajdować się wsporniki. Potem wiercimy dziury i mocujemy wsporniki w wyznaczonych miejscach. Na nich możemy zamocować półkę. Taka konstrukcja wytrzyma dosyć spory ciężar.

Drugim sposobem jest skorzystanie z uchwytów. Wtedy konieczne będzie zaczęcie od wmontowania haków w ścianę. Następnie na nich umieszcza się półkę. Ma to jednak swoją wadę. Uchwyty są znacznie mniej wytrzymałe od wsporników. Raczej powinny poradzić sobie ze zwykłymi kosmetykami i akcesoriami. Jednak warto nie przesadzać z ciężarem, bo mogą tego nie wytrzymać.

 

Samodzielny montaż

Jeśli myślimy o tym, jak zamocować półkę szklaną samodzielnie, na początek trzeba pomyśleć o tym, by wybrać odpowiednie wiertło do kafelek. Podczas wyboru w sklepie trzeba szukać takich, które nadają się do wiercenia w szkle i glazurze. Inaczej narażamy się na tworzenie otworów wyszczerbionych i nieestetycznie wyglądających.

Najlepsze są wiertła o diamentowych końcówkach. Jeśli będziemy z nich korzystać na małych obrotach, możemy stworzyć równe, precyzyjne otwory.

 

Półki na niewidocznych mocowaniach

Dbamy w swoich domach o estetykę. Zależy nam na tym, by nie było widoczne nic, co nie powinno. Dotyczy to także mocowań półek. Ostatnio dosyć popularne stały się właśnie takie konstrukcje w łazienkach. Jeśli i nam zależy na takim montażu, należy zakupić zestaw kotew chemicznych oraz grubą półkę.

Takie rozwiązanie nie sprawdzi się, gdy myślimy, jak zamontować szklane półki. Najlepsze są tutaj drewniane półki. Pręty umieszcza się w desce na głębokość 5 cm, a na każdy metr powinny przydać 4 pręty. Następnie wykonuje się otwory w ścianach, umieszcza w nich koszyki kotew i łączy składniki kotwy, a dziury wypełnia klejem na głębokość ¾.

Na koniec wsadza się w otwory pręty, dobija półkę, a po wyschnięciu kleju można z niej zacząć swobodnie korzystać. Taka półka jest mocniejsza od tej mocowanej na uchwytach.

 

Jak zamocować półkę szklaną bez wiertarki?

Istnieją różne sposoby na to, jak zamontować szklane półki bez wykorzystania wszelkich narzędzi np. wiertarki. Jako że w łazience można spotkać przeważnie płytki ceramiczne, wystarczy taką półkę zamontować na przyssawki. Jednak nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę. Jeśli pół jest sama w sobie za ciężka, przyssawki nie wytrzymają jej ciężaru, nie mówiąc już o ciężarze kosmetyków. W wielu przypadkach nie będzie to najlepsze rozwiązanie.

Innym sposobem jest wykorzystanie klejów montażowych przeznaczonych do specjalnych zadań. Montowanie z ich pomocą nie trwa długo, a sam klej schnie stosunkowo szybko. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od przyssawek, choć wciąż należy uważać, by nie kłaść na półce zbyt ciężkich przedmiotów.

 

Podsumowanie

W kwestii tego, jak zamocować półkę szklaną, na początek trzeba zastanowić się, z jakich metod chcielibyśmy skorzystać. W przypadku szklanek półki lepiej od razu stawiać na inwazyjne metody, gdyż dzięki temu mamy większą pewność, że półka nie odczepi się w najmniej spodziewanym momencie.

Odpowiedni montaż półki sprawi, że ta będzie solidnie trzymać się w ścianie i nie spadnie, a do tego będzie mogła służyć przez długi czas.

 

Podobne artykuły