Porady

Jak zaprojektować garaż?

garaż

Garaż jest miejscem, w którego podstawowym przeznaczeniem jest przechowywanie samochodu i innych narzędzi. Jednak wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak uniwersalne może być to miejsce. Bez względu na to, czy klient posiada garaż wolnostojący, czy zawierający się w konstrukcji domu, nie musi on kojarzyć się z zagraconym i opustoszałym kawałkiem domu. Dzięki odpowiedniej aranżacji można go przetransformować w zaplecze ogrodnicze, dobrze wyposażoną strefę wypoczynku jak i miejsce, w którym wygodnie i bez problemu będziemy mogli wykonać trening.

Jak zaprojektować i zaaranżować funkcjonalny i wygodny garaż?

Podczas projektowania naszego garażu należy pod uwagę wziąć jego przyszłe przeznaczenie, ponieważ w zależności od funkcji garażu przydadzą nam się inne meble i elementy wnętrza.

Dopasowanie projektu do rozmiarów garażu

Regulaminowe minimalne wymiary garażu wynoszą 2,3 x 5 metra długości. Jednak nie są to praktyczne wymiary. Taki garaż nada się jedynie na mały warsztat, schowek na narzędzia lub kącik wypoczynkowy. Jeśli klient ma zamiar do środka wstawić większe gabarytowo meble lub parkować samochód, garaż powinien mieć przynajmniej wymiary 2,5 × 5,5 metra długości. Warto się zdecydować na ewentualne poszerzenia ścian garażu.

Ściany i podłoga

Następnym aspektem remontu garażu jest dobór odpowiedniej podłogi. Zalecane jest do jej budowy użycie materiałów, które przetrwają nadmierny nacisk np: zaparkowanego samochodu, uszkodzenia mechaniczne np: upuszczenie metalowych narzędzi oraz ewentualne rozlanie związków chemicznych, które w garażu najczęściej się przechowuje. Rozwiązanie, które jest najtrwalsze i najmniej kosztowne to wybetonowanie posadzki i jej pomalowanie specjalną farbą zabezpieczającą powierzchnie betonu. Kolejnym rozwiązaniem na wykończenie podłogi jest położenie płytek ceramicznych, które są odporne na zginanie i nie nasiąkają wodą, ani chemią. Ostatnią opcją mogą być posadzki żywiczne. Są trwałe i antypoślizgowe. Dzięki łatwej aplikacji, bez problemu można nałożyć je na posadzkę samemu. Kolor podłogi należy dobrać do ścian. Dobrze, aby podłoga była w odcieniu ściany lub kontrastowała z nim. Warto pamiętać, aby liczba kolorów nie była większa niż 3, gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na wygląd i estetykę pomieszczenia.

Dobór mebli

Istotny jest wybór mebli funkcjonalnych np: szafki, pułki. Te meble muszą również być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na zabrudzenia. Z racji na więcej zabrudzeń dobrze by było, aby szafki były zamykane, co zablokuje dostęp kurzu np.: do narzędzi. Użyteczna może okazać się wygodna sofa, która bez względu na to, czy garaż będzie strefą roboczą lub wypoczynku umożliwi odpoczynek i chwilową przerwę od pracy.

Brama garażowa – co warto wiedzieć?

Istnieje kilka typów bram garażowych różniących się wzorem i sposobem ich otwierania. Jeżeli garaż nie należy do największych, warto wybrać bramę uchylną, która schowa się pod stropem i nie zaburzy przestrzeni pomieszczenia. Istnieją również bramy dwuskrzydłowe, które zalecane są tylko przy dużych przestrzeniach, które redukują ryzyko kolizji podczas otwierania. Ważne jest, aby brama była odpowiednio ocieplona. Ważnym elementem uszczelniającym jest próg gumowy do garażu. Zła izolacja cieplna narazi nas na większe koszty związane z ociepleniem pomieszczenia. Jeżeli klient posiada większy budżet, może sobie pozwolić na napęd elektryczny do otwierania i zamykania. Jest to znaczne zwiększenie wygody i brak konieczności używania siły do podniesienia ciężkiej bramy.

Odpowiedni dobór oświetlenia

Jeżeli garaż będzie miał tylko zastosowanie praktyczne i robocze, nie ma potrzeby korzystania z lamp estetycznych i warto postawić na lampy o dużej mocy. Znacznie ułatwi to jakąkolwiek pracę i majsterkowanie. Natomiast, gdy garaż ma być strefą relaksu, ograniczeniem w doborze lampy jest tylko nasza kreatywność. Oprócz tradycyjnych lamp można postawić na zdobywające popularność listwy Led, które dają nam dowolność w rozpraszaniu światła i nadawaniu satysfakcjonujących efektów świetlnych.

Podobne artykuły