Porady

Jaka ostrzałka do noży będzie najlepsza?

noże

Ostry nóż, który pozwala na bezproblemowe pokrojenie wędlin, serów, chleba czy mięsa, powinien znajdować się w każdym domu. Z racji na to, że do różnego rodzaju czynności wykorzystuje się różne rodzaje – każdy z nich powinien być na tyle ostry, aby poradzić sobie z krojeniem wszystkich produktów spożywczych. Jeśli więc nawet zainwestuje się w dobrej jakości noże, które na samym początku będą charakteryzować się najwyższą ostrością, to jednak z czasem mogą się stępić – właśnie dlatego w szufladzie oprócz tych narzędzi powinna znajdować się także ostrzałka. Wybór jednak wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli różniących się od siebie pod wieloma względami. Jaka ostrzałka do noży najlepsza będzie w kuchni?

Ostrzałka do noży – jaka powinna być?

Jaka najlepsza ostrzałka do noży jest dostępna na rynku? Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko ceną czy sposobem działania, ale również wykorzystanym materiałem ściernym. Najważniejszym kryterium podczas wyboru ostrzałki jest jednak jej przeznaczenie – warto bowiem być świadomym, że rodzaj narzędzia do ostrzenia powinno dobierać się do posiadanego ostrza. Nie każdy wie, że aby skutecznie naostrzyć nóż niezbędny będzie materiał ścierny o stosunkowo dużej twardości – w innym wypadku niemożliwe będzie odpowiednie naostrzenie. Dobrze jest więc pamiętać, że inwestując w dobrej jakości noże, powinno się od razu zakupić równie dobrą, dopasowaną do nich ostrzałkę, która pozwoli na utrzymanie ostrza w dobrej kondycji.

Okazuje się, że zwykłe, kuchenne noże z powodzeniem można ostrzyć na ostrzałce manualnej, która jest nie tylko niedroga, ale również łatwa w obsłudze. Droższy model wcale nie poprawi jakości taniego ostrza. W przypadku jednak jeśli posiada się w domu wysokiej klasy noże, budżetowa ostrzałka z pewnością nie będzie dobrym wyborem. W najlepszym wypadku nie poradzi sobie z ich naostrzeniem, a w najgorszym… doprowadzi do uszkodzenia ostrza. Jaka ostrzałka do noży sprawdzi się w takim razie najlepiej?

Rodzaje ostrzałek do noży kuchennych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów narzędzi do ostrzenia noży kuchennych. Mowa tutaj o ostrzałkach:

  • kamiennych,
  • krążkowych,
  • płytkowych,
  • prętowych.

Jak już zostało wyżej wspomniane, wybór odpowiedniej ostrzałki powinien być uzależniony od rodzaju posiadanego narzędzia kuchennego. Z tego powodu noże ceramiczne powinno się ostrzyć przy użyciu modeli diamentowych, natomiast japońskie – za pomocą kamieni wodnych, czyli popularnych ostrzałek kamiennych. Noże stalowe z kolei nie wymagają żadnego konkretnego modelu do ostrzenia. Jedynym wyjątkiem są tutaj narzędzia charakteryzujące się podwyższoną twardością – w takim przypadku dobrze sprawdzą się akcesoria kuchenne z prętami ceramicznymi. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby do ostrzenia takich noży wykorzystać kamienie wodne.

Jak wybrać ostrzałkę do noży?

Zaleca się, aby unikać ostrzałek wykonanych z plastiku – skuteczność oraz trwałość takich produktów pozostawia wiele do życzenia. Często zdarza się także, że w przypadku profesjonalnych oraz grubych noży takie narzędzia są najzwyczajniej w świecie za słabe. Znacznie lepszym wyborem będą więc ostrzałki wykonane z ceramiki, kamienia naturalnego czy węglika wolframu. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się także akcesoria z nasypem diamentowym.

Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na tworzywo korpusu – powinno być ono nie tylko higieniczne, ale również łatwe w czyszczeniu. W takim wypadku warto postawić na plastik oraz stal.

Jaka ostrzałka do noży kuchennych sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim taka, która charakteryzuje się łatwością obsługi – tutaj sprawdzą się elektryczne ostrzałki do noży. Jeśli nigdy wcześniej nie miało się okazji korzystać z tego typu narzędzia, swoją przygodę warto jest zacząć od prostych modeli kuchennych, na przykład tych automatycznych. Pozwolą one nie tylko na przywrócenie nożom ostrości, ale również zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo – nieumiejętne użytkowanie ostrzałki może niekiedy skończyć się wyrządzeniem sobie krzywdy, dlatego przed skorzystaniem z takiego narzędzia należy przeczytać instrukcję obsługi.

Podobne artykuły