Czas wolny

Kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy na nartach?

Przygoda z nartami – kiedy ją zacząć?

Widok małego dziecka na stoku nie jest niczym szokującym, ale niekoniecznie oczywiste jest to, w jakim wieku można rozpocząć naukę jazdy na nartach. Za dolną granicę zwykło uznawać się około 3 lat – dzieci w tym wieku nawiązywać mogą swój pierwszy kontakt z nartami. Wielu rodziców zastanowi się, czy to aby nie jest za wcześnie i nie będą bez racji, gdyż jest to nadal okres wzrostu i kształtowania się bioder u najmłodszych. Początkowe etapy muszą być łagodne, ponieważ 3-latek na nartach powinien się przede wszystkim dobrze bawić, zaznajamiać ze sprzętem i otoczeniem, a niekoniecznie szlifować technikę. Bariera wiekowa jest w pewnej mierze umowna. Indywidualne predyspozycje i zegar biologiczny mogą różnicować dzieci pod względem osiąganych postępów. Chociaż możliwa jest nauka jeszcze przed ukończeniem trzeciego roku życia, to jednak rekomendowany wiek dziecka na pierwszych zajęciach to cztery lata.

Maluch na stoku – jak go przygotować do nauki?

Narty dla małego dziecka powinny być głównie źródłem rozrywki na świeżym powietrzu i towarzyszącej jej radości. Nauka podstaw poruszania się na stoku rodzi jednak pewne praktyczne problemy, których stosunkowo łatwo można uniknąć. Przygotowując dziecko do rozpoczęcia narciarskiej przygody, należy:

  • odrzucić kombinezony jednoczęściowe (problematyczne m.in. w przypadku nagłej potrzeby fizjologicznej dziecka)

  • ubierać ciepło, ale nie za grubo (dodatkowe obciążenie stawów nie wpływa pozytywnie na ciało dziecka, a dodatkowe przegrzanie obniża entuzjazm do nauki)

  • nasmarować jego skórę kremem (zabezpieczenie przed zimnem i skutkami ekspozycji na mróz, ale też na promienie słoneczne)

  • oswajać je ze stokiem i nartami (rodzice mogą dawać dziecku cenne wskazówki, pokazywać filmy i zdjęcia z przejazdów, tłumaczyć i odpowiadać na pytania)

  • dostosowywać naukę do predyspozycji i charakteru dziecka (zmuszanie najmłodszych często wywołuje u nich strach, który z czasem narasta – warto podążać za odwagą i chęciami samego dziecka, niż sztucznie przyspieszać proces nauki)

  • wypożyczyć sprzęt (zakup pełnego zestawu narciarskiego okaże się zbędnym wydatkiem, jeśli dziecko nie wykaże chęci do jazdy, a dodatkowo szybki wzrost najmłodszych organizmów nie sprzyja takiej inwestycji – kupowanie sprzętu na wyrost jest złym pomysłem i może utrudniać naukę)

  • zakupić kask (regulowane mogą posłużyć przed dłuższy czas).

Kto raz pokocha jazdę na nartach, ten niemal na pewno nigdy nie przestanie. Znakomitym pomysłem są wyjazdy rodzinne, ale też obozy dla dzieci, na których króluje szkolenie umiejętności i dobra zabawa na śniegu. Zaplanowanie wymarzonego wyjazdu umożliwia nastok.pl – firma zrodzona z miłości do nart i gór.

Podobne artykuły