Porady

Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

samochód

Leasing to bardzo popularna forma nabywania dóbr bez konieczności kupowania ich bezpośrednio od sprzedającego. Innymi słowy – to forma finansowania, która pomaga firmom w nabyciu dobra, w tym przypadku samochód. Nie wymaga także posiadania całkowitej sumy koniecznej do zapłacenia za towar, ponieważ to bierze na siebie leasingodawca, czyli podmiot finansujący inwestycję. Wówczas dochodzi do zawarcia umowy między obiema stronami, w której leasingobiorca decyduje się na opłacanie miesięcznej raty w zamian za całkowite prawa do używanego auta. Po ustalonym czasie użytkownik może wykupić auto, które po dokonaniu wykupu staje się jego własnością.

Wynajem samochodu to, jak sama nazwa wskazuje, wypożyczenie na określony okres pojazdu, którym podczas trwania umowy może dysponować jego właściciel. Umowa między stronami obowiązuje na czas określony lub nieokreślony, z ustaloną kwotą wynajmu, którą bierze na siebie osoba wynajmująca.

Na pierwszy rzut oka widać, że obie formy są do siebie bardzo podobne. Zasadne jest zatem pytanie, co się bardziej opłaca – leasing czy wynajem? Wszystko zależy oczywiście od tego, kto decyduje się na wypożyczenie i na czym mu najbardziej zależy.

Leasing czy wynajem – na co się zdecydować?

Skoro obie formy są do siebie bardzo podobne, to w zasadzie, jaka jest między nimi różnica? W wielu względach bardzo duża, o czym warto pamiętać i mieć tego świadomość. Szczególnie jeśli prowadzisz własny biznes i zastanawiasz się nad zamiarem wynajęcia lub wzięcia samochodu w leasing. Poniżej kilka głównych różnic, od których dobrze jest zacząć dyskusję — co się bardziej opłaca leasing czy wynajem długoterminowy?

Wynajem pojazdów nie wymaga wpłaty własnej. Inaczej jest z leasingiem, gdzie od leasingobiorcy wymaga się jej wniesienia. Im mniejsza firma lub krócej istniejąca na rynku, tym większa wpłata własna mogąca wynieść nawet 30% wartości pojazdu. Kolejną zaletą leasingu jest dowolność w użytkowaniu auta. Leasingobiorca może dokonywać w nim przeróbek lub zmian, z kolei wynajmujący nie ma takiego prawa. Osoba wypożyczająca najczęściej musi zwrócić pojazd dokładnie w takim samym stanie, w jakim go wynajął.

Dobrze sporządzona umowa wynajmu w comiesięcznych ratach często przedstawia się korzystniej finansowo od leasingowej. Powodem jest płacenie jedynie za wynajem auta. W umowie leasingowej leasingobiorca płaci za nabycie pojazdu oraz spłaca jego wartość. W temacie, co jest lepsze – leasing czy wynajem długoterminowy nie warto jednak patrzeć tylko na miesięczne raty. Zaletę pierwszego rozwiązania stanowi z kolei to, że po zakończeniu umowy i spłacie całej kwoty leasingobiorca może wykupić auto, by zostać jego pełnoprawnym właścicielem. Wynajmujący nie może tego zrobić. W niektórych umowach jest to oczywiście możliwe, ale kwota wykupu wynosi bardzo dużo. Ponadto wypożyczając auto w opcji długoterminowej klient może liczyć z kolei na „darmowe” przeglądy, wymiany opon oraz inne działania serwisowe. W leasingu to na leasingobiorcę spada całkowita dbałość o stan techniczny pojazdu.

Wynajem samochodu w Lublinie – na jaki rodzaj umowy warto się zdecydować?

Po zapoznaniu się z powyższymi argumentami za jednym lub drugim sposobem finansowania można zauważyć, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co lepsze – leasing czy wynajem długoterminowy. Obie formy mają swoje plusy oraz minusy. Ważnymi kryteriami, którymi warto się więc kierować, jest Twój pomysł na samochód, którym się interesujesz. Czy chcesz stać się jego właścicielem po zakończeniu umowy lub ważniejsza jest dla Ciebie wygoda związana z pracami serwisowymi, które gwarantuje wynajem długoterminowy? Czy bardziej zależy Ci na niezależności, jaką daje swoim klientom firma proponująca leasing? Jakiej opcji byś nie wybrał, zanim podpiszesz właściwe dokumenty, dobrze przemyśl swoją sytuację i podejmij decyzję, która będzie dobra dla Ciebie i Twojej firmy.

Podobne artykuły