Porady

Po jakim czasie zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

fotowoltaika

Coraz więcej osób korzysta z energii pozyskiwanej ze słońca. Jest to nie tylko dobra rzecz dla środowiska. Dzięki temu bowiem możemy sami zaoszczędzić. Jednak o jakim czasie zwróci się instalacja fotowoltaiczna? Czy rzeczywiście jest to tak opłacalne, jak się wydaje?

 

Instalacje fotowoltaiczne Włocławek – czy to się opłaca?

Dzięki fotowoltaice możemy obecnie pozyskiwać darmowy prąd elektryczny bezpośrednio od słońca. Coraz więcej osób może skorzystać z tego rozwiązania. Jednak wciąż nie tak trudno znaleźć sceptyków, którzy uważają to za mało opłacalne przedsięwzięcie. Początkowo bowiem trzeba znaleźć spore fundusze na same panele słoneczne oraz ich montaż. Nie każdy może pozwolić sobie na wydatek rzędu 20 tys. zł. Na szczęście można liczyć na wiele dofinansowań tego wydatku. Pozostaje jedynie kwestia tego, kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna.

 

Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika?

Wiele zależy od tego, jak efektywna jest dana instalacja. Nie chodzi tutaj jedynie o wielkość całego systemu, ale także o miejsce, w którym się znajduje. Są też rejony, w których można liczyć na większe nasłonecznienie niż w innych. Najlepszą sytuację mają osoby, które posiadają spory kawałek ziemi i mogą go poświęcić na panele słoneczne. Nieco gorzej wypada bowiem montowanie paneli na dachach domów lub ścianach. Mogą bowiem być mniej efektywne, a wtedy dłużej trzeba będzie czekać na zwrot z wydatku.

Drugą kwestią jest także to, jakie jest zapotrzebowanie na prąd w danym domostwie. Wpływa to na to, po jakim czasie zwróci się instalacja fotowoltaiczna. Korzystamy bowiem z coraz większej ilości urządzeń, a im większa rodzina, tym zużycie prądu jest większe. A wtedy szybciej można liczyć na zwrot kosztów.

 

Po jakim czasie zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

Gdy znamy już wszystkie dane dotyczące naszego zużycia energii elektrycznej, możemy bez problemu wyliczyć, po jakim czasie zwraca się fotowoltaika w naszym przypadku. W sytuacji gdy nie decydujemy się na dofinansowanie i sami opłacamy wszelkie koszty związane z instalacją fotowoltaiczną (od zakupu modułów zaczynając, a na ich montażu i konserwacji kończąc), koszty mogą się zwrócić po ok. 6-8 latach. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z dofinansowania, czas ten się skróci. I od tej pory będziemy mogli korzystać z w pełni darmowego prądu elektrycznego. Warto też zauważyć, że według polskiego prawa możemy w dowolny sposób wykorzystywać nadwyżkę energii. Możemy zatem magazynować ją w akumulatorach albo przesyłać do sieci.

Jak widać na to, po jakim czasie zwraca się fotowoltaika, wpływa kilka czynników. Przede wszystkim to, jaka będzie wielkość całej instalacji, jak duże jest zużycie prądu elektrycznego w naszym domostwie oraz, czy korzystaliśmy z dofinansowania, czy też nie. Przeważnie na zwrot czeka się ok. 6-8 lat, choć w przypadku dofinansowania czas ten może się skrócić.

Widzimy zatem, że opłaca się korzystać z fotowoltaiki. Przyniesie nam bowiem wiele korzyści, jeśli tylko wykażemy się cierpliwością.

Podobne artykuły