Porady

Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny – który lepszy?

samochód

Alkomat to przydatne i praktyczne urządzenie. Służy do kontroli zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak można się domyślić, na rynku dostępne są różne rodzaje alkomatów. Do tych najczęściej wybieranych i stosowanych zaliczyć można alkomaty półprzewodnikowe oraz alkomaty elektrochemiczne. Różnią się one od siebie przede wszystkim swoją konstrukcją, a konkretnie rodzajem zastosowanego sensora. Warto zatem wiedzieć dokładnie, jak działa każdy z tych alkomatów, a tym samym, jaki alkomat wybrać?

Jak działa alkomat?

Alkomaty półprzewodnikowe oraz alkomaty elektrochemiczne to urządzenia stosowane najczęściej. To, co je różni to model zastosowanego sensora. Przekłada się to również na sposób działania tych urządzeń. Jeśli mowa o alkomacie półprzewodnikowym, to w tym przypadku pomiar zawartości alkoholu odbywa się poprzez zarejestrowanie wzrostu przewodności półprzewodnika wskutek utleniania się alkoholu na powierzchni elektrody. Inaczej wygląda to w przypadku alkomatów elektrochemicznych. Pomiar zawartości alkoholu odbywa się tutaj poprzez utlenianie się etanolu przez związki chemiczne na potencjale elektrody. W ten sposób alkohol przekształca się w kwas octowy, który doprowadza do uwolnienia elektrody, a tym samym do powstania prądu o niskim napięciu. Im wyższe napięcie, tym wyższe jest stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Podkreślić tu trzeba, że alkomaty elektrochemiczne są o wiele dokładniejsze w porównaniu z tym półprzewodnikowymi. Zatem, jaki alkomat, elektrochemiczny czy półprzewodnikowy?

Czym charakteryzuje się alkomat półprzewodnikowy?

Aby odpowiedzieć na pytanie, alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny, zacząć trzeba od krótkiej charakterystyki tego pierwszego. Duża popularność urządzeń półprzewodnikowych wynika głównie z tego, że nie są one drogie. Przyznać jednak trzeba, że za niską ceną ukrywa się niego mniejsza precyzja tych urządzeń. Są one bowiem czułe na czynniki zewnętrzne, które mogą zaburzać pomiar, a tym samym wynik wskazywany przez urządzenie może nie być do końca dokładny. Mówiąc o czynnikach zewnętrznych, ma się tu na myśli choćby fakt spożycia posiłku tuż przed badaniem czy zapalenie papierosa. Są to czynniki, które mogą wpłynąć na precyzję pomiaru, błąd wynosić może nawet 20%. Podobnie jest, jeśli badanie przeprowadzanie jest tuż po spożyciu alkoholu. Dodatkowo alkomaty półprzewodnikowe wymagają częstszej kalibracji, co wiąże się z większymi kosztami ich eksploatacji. Poza tym nie są one bardzo wytrzymałe.

Czym charakteryzuje się alkomat elektrochemiczny?

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku alkomatów elektrochemicznych. Są to urządzenia znacznie precyzyjniejsze. Poza tym alkomaty elektrochemiczne są nowoczesne, trwałe, wytrzymałe i cechują się długim czasem eksploatacji. W związku z tym wymagają one także rzadszej kalibracji. Co jednak jest bardzo ważne, urządzenia elektrochemiczne zawsze kalibrowane powinny być w profesjonalnych serwisach mających doświadczenie w tym zakresie. Dobrym przykładem takiego serwisu jest Kalibracja Alkomatów w Gdańsku. Jednak to, co jest najważniejsze w przypadku alkomatów elektrochemicznych to ich bardzo wysoka precyzja. Tutaj błąd pomiaru wynosić może zaledwie 0,002 mg/l. Sensor w urządzeniach elektrochemicznych reaguje tylko i wyłącznie na alkohol i nie jest w żaden sposób czuły na żadne czynniki zewnętrzne.

Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy?

A zatem, jaki alkomat, półprzewodnikowy czy elektrochemiczny? Na pewno jasne jest, że oba te rodzaje alkomatów różnią się od siebie. Osoby, dla których istotna jest przede wszystkim cena, sięgnąć mogą po alkomat półprzewodnikowy. Pamiętać jednak trzeba o tym, że nie jest to urządzenie w pełni dokładne. Dlatego jego wynik traktować należy jedynie orientacyjnie. Jeśli natomiast komuś zależy na wysokiej precyzji, to wybrać powinien alkomat elektrochemiczny. Dlatego ten model urządzenia polecić można osobą, które pracują w charakterze kierowcy. Korzystając z alkomatu elektrochemicznego, zawsze mogą mieć pewność co do tego, czy mogą prowadzić auto.

Podobne artykuły