Porady

Jak wybrać meble do biura?

meble biurowe

Wygoda i estetyka mebli biurowych to obecnie coś, na co zwraca uwagę zdecydowana większość kupujących. Jakimi kryteriami warto kierować się podczas wybierania wyposażenia biurowego i jak podnieść komfort pracy w gabinecie?

Zakup mebli do biura – kilka ważnych zasad

Istnieje kilka uniwersalnych parametrów, które warto brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie biurowego wyposażenia. Oto one:

  • przede wszystkim wygoda – w biurze spędzamy przeciętnie 40 h tygodniowo – dlatego tak ważne jest, aby przestrzeń ta była ergonomiczna i podnosiła komfort pracy. Czasem zdarza się, że musimy wybierać między rozwiązaniem, które najbardziej się nam podoba, a takim, które najlepiej sprawdzi się w pracy. Jeśli nie jesteśmy w stanie osiągnąć konsensusu, lepiej uznać za kryterium decydujące ten drugi parametr – w ostatecznym rozrachunku z pewnością się to opłaci
  • dopasowanie do potrzeb – bardzo ważne jest planowanie w kontekście ilości przestrzeni, jaka będzie nam potrzebna do zmieszczenia wszystkich dokumentów, segregatorów i faktur. Jeśli w biurze jest naprawdę dużo dokumentacji, warto zdecydować się na pojemne, zamykane szafy i regały, które ułatwią nie tylko samo przechowywanie folderów, ale też szybkie znalezienie potrzebnego pliku
  • spójność kompozycji – atmosfera wnętrza ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto zadbać o to, by poszczególne elementy aranżacji biura dobrze ze sobą korespondowały. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy biuro odwiedzane jest również przez naszych klientów – wówczas dochodzą jeszcze kwestie wizerunkowe, które warto uwzględnić, urządzając to wnętrze

Jakie meble do biura w domu?

Zdarza się, że swoje biuro urządzamy nie w budynku firmy, ale właśnie w domu. To coraz częstszy przypadek, zwłaszcza w przypadku wolnych zawodów, ale także w pracy zdalnej, która w ostatnich latach zaczęła wypierać tę stacjonarną – przynajmniej w niektórych branżach. Czy domowe biuro może być mniej formalne niż to, które urządzamy w siedzibie przedsiębiorstwa? Tak, pod jednym warunkiem: jeśli służy nam ono do indywidualnej pracy, a nie do obsługi interesantów. Jakie wybrać meble do biura lub pracowni w domu? Zdecydowanie takie, które będą współgrać z resztą aranżacji mieszkania. Jeśli wnętrze ma rustykalny charakter, to doskonale sprawdzi się w nim drewniane, solidne biurko z mosiężnymi uchwytami szuflad i fotel biurowy z dobrej jakości ekoskóry w brązowym lub kremowym kolorze.

Jeśli natomiast mieszkanie zaaranżowane jest w stylu nowoczesnym, loftowym, to dobrym wyborem będą designerskie meble o minimalistycznym charakterze. Zamiast tradycyjnej płyty meblowej z widoczną strukturą drewna warto wybrać biurko i szafy w jednolitym kolorze – np. białym lub czarnym. W dalszym ciągu bardzo modnym akcentem w nowoczesnych wnętrzach jest połysk – akrylowe blaty i fronty meblowe to dobra propozycja do wnętrz w stylu loft, ale nie tylko – dobrze korespondują one również z aranżacjami glamour.

Jak wybrać meble do biura o bardzo niewielkim metrażu? W takim przypadku warto postawić na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni ścian, tak na wysokość, jak i szerokość – zwłaszcza wtedy, gdy mamy dużo dokumentacji. Wysokie regały i szafy dobrze jest ustawić jednak z dala od okna, aby nie blokowały one dopływu światła dziennego do pomieszczenia. W małym gabinecie lepiej sprawdzi się niewielkie biurko bez obszernego kontenera. Jeśli czujemy potrzebę posiadania pod ręką kilku ważnych drobiazgów – długopisów, notesów, a jednocześnie od biurka oczekujemy, aby było nieduże, to dobrą opcją będzie zwłaszcza mebel z jedną, sporą szufladą umieszczoną bezpośrednio pod blatem.

Wybór mebli do biura a kolorystyka

Nie bez znaczenia jest oczywiście kolor mebli. Jeśli pomieszczenie przeznaczone na biuro jest położone od strony północnej lub w niewielkiej odległości znajduje się ściana dużo większego budynku, prawdopodobnie do wnętrza nie wpada zbyt wiele światła słonecznego, nawet w południe. W takiej sytuacji mądrym wyborem są jasne meble – niekoniecznie białe. Biurko i szafy w kolorach jasnego drewna, jak np. dąb czy sosna też będą odpowiednie. Ciemne meble biurowe gabinetowe sprawdzą się zdecydowanie lepiej w pomieszczeniach o dobrym dostępie do światła dziennego, a także tych, które cechuje spory metraż. Gdy nie wiemy, jakie meble do biura będą odpowiednie, warto szukać inspiracji w Internecie. Istnieje wiele blogów, których właściciele dzielą się swoimi doświadczeniem w urządzaniu wnętrz, także tych biurowych. Z łatwością znajdziemy wśród tych porad również pomieszczenia podobne do naszych – wówczas możemy skonfrontować naszą koncepcję z pomysłami innych osób i wybrać dla siebie złoty środek.

Podobne artykuły