Porady

Jak wybrać stację roboczą?

komputer

Przeciętny komputer powinien z łatwością obsługiwać takie zadania jak surfowanie po Internecie, oglądanie filmów, granie w proste gry lub uruchamianie standardowych programów. Jeśli jednak nasze potrzeby są większe, warto pomyśleć o komputerze z wyższej półki. Na przykład stacje robocze stają się niezbędne, gdy zależy nam na płynnym korzystaniu z oprogramowania CAD, pracy z grafiką, tworzeniu i edycji materiałów animowanych lub wideo, analizowaniu dużych ilości danych itp. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla architektów, inżynierów, grafików, projektantów i innych specjalistów, których codzienne czynności wymagają szybkiego, wydajnego i bardzo wydajnego urządzenia. Nie stać ich na zawodne produkty.

Jak wybrać stację roboczą?

Podstawowym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć przy wyborze stacji roboczej jest: czy potrzebujemy mobilnej, czy stacjonarnej stacji roboczej. Mobilność daje nam możliwość pracy z domu, u klientów i biur, a okazjonalnie (ze względu na znaczną wagę i gabaryty) w podróży. Stacjonarna stacja robocza zawsze będzie wyposażona w lepsze, wydajniejsze podzespoły i zawsze można ją wymienić na nowsze podzespoły lub w razie potrzeby rozbudować o nowe podzespoły, np. dodając drugi procesor lub drugą kartę graficzną. Wśród produktów Lenovo można znaleźć szeroką gamę ciekawych stacji roboczych, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. Najpotężniejszym z nich, charakteryzującym się modułową konstrukcją, jest biurkowa stacja robocza ThinkStation P900.

Wydajność stacji roboczej

Kolejną najważniejszą kwestią przy wyborze radia jest jego wydajność. Na przykład, jaka stacja robocza do renderowania grafiki 3D będzie różnić się wydajnością i specyfikacjami od stacji roboczej do edycji wideo lub obróbki zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Najważniejszymi graczami decydującymi o wydajności są procesor, karta graficzna i pamięć RAM. Jednak najważniejszym elementem stacji roboczej jest jej procesor. Obecnie na rynku dostępny jest duży wybór stacji dwuprocesorowych, z których każda zawiera 28 rdzeni. Wiele zestawów dla architektów czy grafików zawiera również do 4 kart graficznych i 1 TB pamięci RAM. Oczywiście to tylko przykład, ponieważ wiele zależy od rodzaju zadań, które chcemy wykonywać na naszej stacji roboczej i jej mocy obliczeniowej.

Stacje robocze – parametry podstawowe

Stacje robocze z reguły nie są maszynami uniwersalnymi, a użytkownicy muszą dobierać parametry zgodnie ze swoimi potrzebami i wymaganiami. Główną różnicą jest jednostka CPU (procesor), której używają. Profesjonalne aplikacje często wymagają procesorów wielordzeniowych. Typowe procesory do komputerów biurowych lub domowych mają średnio dwa lub cztery rdzenie, lub osiem rdzeni w najwyższych modelach systemów Intel Core i9 i często można je znaleźć w bardzo wydajnych komputerach do gier. Wśród stacji roboczych znajdziesz również procesory do komputerów stacjonarnych, od podstawowych systemów Intel Core i3 do Core i5, od Core i7 do Core i9. Ale najbardziej wydajne maszyny są już wyposażone w procesory serwerowe Intel Xeon, a te procesory mogą mieć aż 28 rdzeni! Jednak te komponenty są zdecydowanie najbardziej wymagające i zaprojektowane do obsługi najbardziej zasobochłonnych zadań. Cena samego takiego procesora to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Stacje robocze poleasingowe

Czy warto kupić stację roboczą po jej wynajęciu? Niesie to za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że do większości zadań i korzystania z profesjonalnych programów nie zawsze potrzebujemy komponentów najnowszej generacji. Poleasingowe stacje robocze to wciąż maszyny najwyższej jakości, oferujące bardzo dużą moc obliczeniową i wyjątkową wydajność. Najprawdopodobniej znajdziemy również takie urządzenie w bardziej przystępnej cenie. A co z gwarancją? W przypadku poleasingowych maszyn oferowane są często bardzo przystępne gwarancje domowe. Obecnie to jeden z najwygodniejszych wariantów naprawczych na rynku. W przypadku awarii nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy skontaktować się ze sklepem i zamówić ekspresową dostawę. Następnie kurier odbierze urządzenie i dostarczy je bezpośrednio do serwisu.

Podobne artykuły