Porady

Jak zbudować jacht?

jacht

Każdy miłośnik żeglarstwa choć raz marzył o budowie i posiadaniu swojego własnego, wymarzonego jachtu. Niewielu jednak odważyło się na samodzielną budowę – nie mając odpowiedniej wiedzy i narzędzi, nie znając się na technikach budowy, trudno znaleźć w sobie odwagę na takie przedsięwzięcie. Czy jednak faktycznie budowa jachtu jest aż tak trudna? Jakie warunki trzeba spełnić, by doprowadzić przedsięwzięcie do końca? Na te i kilka innych pytań znajdziecie odpowiedzi w poniższym tekście.

Śnieżnobiałe burty z fantazyjnymi wzorami, kolorowe żagle, a może drewniane, klasyczne i eleganckie wykończenia – tworzą wymarzoną łódkę, jedynym ograniczeniem jest własna fantazja. Przy pomocy nieograniczonych źródeł informacji, podręczników, filmów instruktażowych i artykułów, a także niezliczonych forów dla miłośników własnych konstrukcji stworzenie własnego jachtu jest całkiem realnym marzeniem do spełnienia.

Dobry plan to podstawa

Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba mierzyć siły na zamiary. Trzy podstawowe składowe, które gwarantują powodzenie naszej misji to pieniądze, czas i miejsce do pracy, najlepiej garaż lub sporych rozmiarów szopę. Mając taką podstawę, możemy wybrać dwie drogi – zacząć budowę krok po kroku, według rozrysowanego planu, docinać i kleić deski lub zainwestować w gotowy zestaw do budowy kadłubów. Zestaw taki zawiera nie tylko odpowiednio poprzycinane elementy, ale zawiera również plany konstrukcyjne i wszystkie niezbędne narzędzia, nawet poszycie. Wystarczy wszystko połączyć, by mieć pierwszy krok za sobą. Jeśli chcemy sięgnąć po taki zestaw, warto zwrócić się do firm, których specjalizacja to budowa jachtów – Mazury są kolebką takich firm, można więc zapoznać się z ich ofertą.

Zabawa w wykończenie

Gdy kadłub naszego jachtu jest gotowy, możemy zacząć wykańczać go według własnych preferencji. Przede wszystkim musimy zdecydować, czy chcemy mieć pełnomorski jacht turystyczny, łódź typową na Mazury, a może dom na wodzie. Dobudowanie nadbudówki jest kolejnym etapem, a gdy to już będzie gotowe – wystarczy wykończyć wnętrze i pokład, zamontować maszt i nasz wymarzony jacht będzie gotowy. Brzmi dziecinnie prosto, jednak jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z budowaniem łodzi, a nasza wiedza szkutnicza jest zerowa, praca ta będzie wymagała od nas wiele prób i poświęconego czasu.

O marzenia warto walczyć

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, by samodzielnie podjąć się takiego wyzwania, jakim jest budowa jachtu, lub zwyczajnie nie mamy na to środków i odpowiedniego miejsca – warto zwrócić się o pomoc do odpowiednich firm. Budowa jachtów na Mazurach, w stoczni jachtowej, to świetna alternatywa, jeśli mamy własny projekt, ale brak nam odwagi lub środków na jego wykonanie. Na Mazurach znajdziemy wiele doświadczonych firm, które z chęcią podejmą się wykonania jachtu na zamówienie. Gdy udamy się po jego odbiór, od razu będzie okazja do przetestowania go na pięknych, polskich jeziorach.

Nie ważne, czy podejmiemy się budowy jachtu samodzielnie, czy zlecimy ją komuś – zobaczenie swojej wymarzonej łodzi na wodzie, uderzenie wiatru w żagle i sunięcie po falach ze smagającą po policzkach bryzą będzie bezcennym doświadczeniem. A potem pozostanie nam jedynie odkrywanie nowych jezior i mórz oraz przeżywanie niezapomnianych przygód na naszej wymarzonej łodzi.

Podobne artykuły