Porady

Róża (choroba skóry) – co ją wywołuje i jak ją leczyć?

choroby

Róża kojarzy się z pięknym kwiatem, jednak to także choroba, która w żaden sposób nie wiąże się z jej wdziękiem. Nazwa pochodzi od czerwonawej barwy zapalnej, jaką przybiera skóra dotknięta schorzeniem. Jest to problem, który w dzisiejszych czasach wciąż dotyka każdego roku wiele osób, przez co warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega i jak wygląda proces leczenia.

Róża – czym jest?

Początków róży można szukać już w starożytności, z których pozostały zapiski opisujące dziś już dobrze znaną chorobę. Na przestrzeni lat doszło do rozprzestrzenienia się jej wśród ludzkości. W średniowieczu, jak również na przełomie XIX i XX wieku dochodziło do stanów epidemii, która w tamtych czasach była trudna do wyleczenia. Postęp nastąpił za sprawą rozwoju antybiotykoterapii, przez co dziś w Polsce można spotkać się rocznie z dużo mniejszą, choć wciąż sporą ilością zachorowań – zwykle wynosi ok. 5 tysięcy przypadków.

Róża jest dolegliwością, której podłoże stanowi zakażenie bakteryjne paciorkowcami ß-hemolizującymi grupy A. Zdarzyły się jednak przypadki, gdzie powód był inny, a mianowicie gronkowiec złocisty Staphylococcus aureus. Niezależnie od przyczyny, choroba ta obejmuje skórę i tkankę podskórną. 

Warto pamiętać, że róża to nie różyczka. To całkowicie odmienne jednostki chorobowe, które łączy jedynie podobieństwo nazwy. Pierwsza z nich jest problemem o podłożu bakteryjnym, podczas gdy różyczkę powodują wirusy. Warto dowiedzieć się, jak można zarazić się różą.

Róża, choroba – jak się zaraża tych schorzeniem?

Jak już zostało wspomniane, do zakażenia dochodzi poprzez bakterie. Najczęściej powodem są paciorkowce z grupy A, jednak zdarzają się też przypadki zachorowań poprzez te należące do grupy G lub C. Czasem winowajcę stanowi gronkowiec złocisty – to rzadsza sytuacja. Warto jednak dowiedzieć się, jak dokładnie dochodzi do zakażenia.

Choroba róża – jak można się nią zarazić?

Poniżej zostały przedstawione sposoby zakażenia różą:

  • skaleczenia – poprzez otarcia bakterie mają łatwiejszą drogę dostania się do organizmu,
  • ukąszenia – ugryzienia niewielkich zwierząt, w tym insektów, też ułatwiają dostanie się bakterii do ustroju,
  • problemy z krążeniem żylnym i limfatycznym – szczególnie mowa tutaj o zakrzepowym zapaleniu żył głębokich, jak i o usunięciu okolicy węzłów chłonnych. Dochodzi tutaj często do owrzodzeń, które są drogą dla bakterii do organizmu,
  • AIDS – powoduje łatwość zakażeń ze względu na obniżoną odporność,
  • infekcje grzybicze stóp – zmniejsza się sprawność naturalnej bariery skórnej.

Wiele osób zastanawia się, czy do zakażenia może dojść w bezpośrednim kontakcie z inną osobą. Róża jest chorobą zakaźną, jednak do zarażenia nie dochodzi łatwo, gdyż bakterie dotykają skórę właściwą i tkankę podskórną, czyli obszary niedostępne z zewnątrz. Nie znaczy to jednak, że zakażenie jest niemożliwe. Należy uważać na wydzielinę z powstających u chorego pęcherzy. Kontakt z nią poprzez uszkodzoną skórę może doprowadzić do zarażenia.

Jak rozpoznać chorobę? Róża – czy jest wyleczalna?

Teraz warto dowiedzieć się o tym, jakie są objawy róży. Wszystko rozpoczyna się nagle. Pojawia się bardzo wysoka gorączka, która osiąga nawet 41°C. Występują silne dreszcze, a objawy te zwieńczają zmiany skórne, przyjmujące postać zaczerwienienia i obrzęku.

Zmiany te pojawiają się najczęściej na twarzy i podudziach. Zdarza się również, że występują na pośladkach lub kończynach. Skóra jest wtedy wyjątkowo napięta, a jej zaczerwienione obszary są zauważalnie oddzielone od reszty. Często dochodzi również do gromadzenia się płynu wysiękowego w warstwie brodawkowej skóry. W ciężkich przypadkach dojść może nawet do martwicy tkanek i zgorzeli.

Choroba róża – leczenie

Róża jest niczym innym, jak infekcją bakteryjną, przez co najlepszym sposobem radzenia sobie z nią są antybiotyki. Dziś najczęściej wykorzystuje się leki należące do półsyntetycznych penicylin lub cefalosporyn. Warto wiedzieć, że proces przyjmowania antybiotyków może trwać nawet do trzech miesięcy. W tym czasie chory musi wiele odpoczywać i dbać o obniżenie gorączki odpowiednimi preparatami. Takie jest również proponowane leczenie róży w centrumflebologii.pl.

Podobne artykuły