Porady

Jakie obrączki wybrać?

obrączki

Obrączki ślubne od wieków są symbolem małżeństwa i chyba nikt nie wyobraża sobie ceremonii zaślubin bez wymiany ich między małżonkami. Założenie jest takie, że tę biżuterię wybiera się na całe życie, dlatego powinna to być dobrze przemyślana decyzja narzeczonych. Aktualnie na rynku istnieje ogromny wybór wzorów obrączek i materiałów, z których można je wykonać. Dlatego w momencie, gdy przyszła para młoda nie ma sprecyzowanych oczekiwań albo wizje małżonków znacznie się od siebie różnią, wybór idealnych egzemplarzy może okazać się bardzo trudny. Jakie obrączki wybrać w takiej sytuacji? Wbrew pozorom ustalenie, czy marzysz o obrączkach z białym złotem, różowym, czarnym, czy klasycznym to dopiero początek.

Jaki materiał na obrączki ślubne wybrać?

Materiałów, z jakich można wykonać obrączki ślubne, istnieje mnóstwo. Między innymi ze względu na różnego rodzaju alergie jubilerzy bardzo poszerzyli swoją ofertę, aby trafić w gusta i oczekiwania każdego klienta. Uczuleniowcy mogą wybrać obrączki z palladu, wolframu, tytanu lub tantalu. Najdroższym materiałem jest platyna – modele wykonane z tego metalu, zachowane w srebrzystym odcieniu mogą kosztować nawet 20 tysięcy złotych. Istnieje również możliwość wykonania obrączek ze srebra, jednak jest to tworzywo dość rzadko wykorzystywane przy produkcji biżuterii ślubnej właśnie ze względu na swoją niską wartość.

Najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej klasycznym materiałem do produkcji jest złoto. Najczęściej wybiera się próbę 585, czyli 14-karatowy metal. Jednak jeżeli chcesz kupić bardziej ekskluzywne obrączki, możesz zdecydować się na próbę 750, czyli 18 karatów. Próba 585 jest najpopularniejsza wśród złotych obrączek ślubnych nie tylko ze względu na cenę, ale również na wytrzymałość.

Złoto to bardzo miękki i plastyczny metal, dlatego podatny jest na zarysowania oraz uszkodzenia. Próba 585 oznacza, że w obrączkach zawarto 58,5% czystego złota, a dodatkowo do stopu dodano miedź, srebro, nikiel lub pallad. W zależności od ilości użytych innych metali w danym produkcie możesz uzyskać różne kolory. Obrączki z białym złotem będą miały w swoim składzie więcej palladu, a obrączka z różowego złota to stop z dodatkiem miedzi i cynku. Próba 750 posiada w swoim składzie aż 75% czystego kruszcu, co przekłada się na niższą wytrzymałość takich modeli. Łatwiej je zarysować, a nawet odkształcić w czasie codziennego użytkowania.

Kolor obrączek ma duże znaczenie, szczególnie dla osób, które nie lubią mieszać ze sobą barw biżuterii. Jeżeli kobieta najbardziej lubi srebrne dodatki oraz stara się nie mieszać żółtego złota ze srebrem w swoich stylizacjach, a chce zawsze nosić ten wyjątkowy symbol miłości, wtedy idealny wybór stanowią obrączki z białym złotem. Z kolei jeżeli ktoś uwielbia bawić się modą i kolorami, może zostać oczarowany innymi rozwiązaniami. W takiej sytuacji doskonale nada się obrączka z różowego złota.

Jednak może pojawić się problem, jeżeli pan młody nie będzie podzielał entuzjazmu swojej partnerki. Na szczęście salony jubilerskie przychodzą z pomocą, proponując parze obrączki ślubne, które tworzą idealnie do siebie pasujący komplet z większą ilością zdobień na egzemplarzu damskim i bardziej stonowanych ozdobach na męskim.

Jaki wzór obrączek wybrać?

Wzorów obrączek istnieje kilka tysięcy. Często w jednym salonie jubilerskim możesz znaleźć ogromną liczbę różnorodnych modeli. Jeśli wiesz, czego chcesz, to w dobrym zakładzie jesteś w stanie wybrać idealne obrączki ślubne. Warto najpierw wspólnie zastanowić się, gdzie chcesz kupić wymarzony komplet, ponieważ odwiedzenie wszystkich salonów jubilerskich bez konkretnego planu może Cię jedynie zniechęcić do zakupów i wprowadzić jeszcze większy mętlik w głowie.

Praktycznie w większości salonów jubilerskich istnieje szeroki wybór wzorów – od klasycznych z żółtego złota, przez obrączki z białym złotem czy różowym, po materiały bardziej nietypowe jak wolfram, tytan bądź pallad. Najważniejsze, abyś dobrze się czuć w danym salonie, ponieważ planowanie ślubu i wesela ma być przyjemnością i powinno zbliżać do siebie przyszłych małżonków, a nie ich poróżniać. W odpowiednim miejscu spośród tysięcy dostępnych wzorów na pewno wybierzesz idealne obrączki ślubne.

Podobne artykuły