Rolnictwo to odpowiedzialne zajęcie, które wymaga dużego nakładu pracy, ale również szerokiej wiedzy. Najczęściej umiejętności oraz tajniki przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a każda osoba zajmująca się uprawą ziemi wykorzystuje w praktyce swoje indywidualne spostrzeżenia. Warto podkreślić jak ważne jest rolnictwo dla funkcjonowania całego państwa. W końcu to przedsiębiorcy zaopatrują polskie sklepy w różnego rodzaju produkty spożywcze. W związku z tym wiele osób zastanawia się, ile trzeba mieć ziemi, żeby zostać rolnikiem i jakie warunki trzeba spełniać?
Jak założyć gospodarstwo rolne?
Aby posiadać oficjalny status rolnika, należy posiadać na własność ziemię lub ją dzierżawić. Bardzo często przekazywana jest ona na dzieci, które dziedziczą po rodzicach grunt, a co za tym idzie, również zajmują się uprawą roli. Co zrobić jednak gdy nie posiada się ziemi na własność, a chce się zostać rolnikiem? Sytuacja może nie być taka łatwa. Wszystkie kwestie związane z posiadanymi uprawnieniami oraz samymi metodami uprawy reguluje Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Jak uzyskać status rolnika i jakie wymagania należy spełnić?
Jednym ze sposobów zdobycia statusu rolników jest otrzymanie w spadku gruntu. Musi zostać on przepisany na osobę fizyczną, a sama ziemia nie może być mniejsza niż 1 ha oraz większa niż 300ha. Bardzo ważnym aspektem jest również fakt, że dana osoba musi zamieszkiwać na terenie gminy, w której znajduje się grunt, przynajmniej przez 5 lat. Ten wymóg może być jednak trudny do spełnienia, szczególnie jeżeli dziedziczy się spadek z w innej części kraju.
Jak zostać rolnikiem od zera?
Posiadanie kwalifikacji rolnika może być bardzo przydatne, zyskujemy wówczas dodatkowe możliwości, w postaci dofinansowań unijnych, czy zniżek na niektóre świadczenia. Odpowiadając więc na pytanie, jak stać się rolnikiem, należy wiedzieć, że potrzebne jest do tego odpowiednie wykształcenie. Mogą być studia wyższe, szkoła zawodowa czy nawet zwykły kurs dający uprawnienie. Zdobycie takiego dokumentu jest jednak niezbędne, aby muc cieszyć się statusem rolnika.
Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem ziemi, musisz zdawać sobie sprawę z wielu ograniczeń. Przy zakupie gruntu należy pamiętać o tym, że pierwszeństwo ma zawsze Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Sytuacja ta nie obowiązuje w przypadku sprzedaży w rodzinie. Pozytywną odpowiedź uzyskuje się na drodze administracyjnej, co nie zawsze jest takie łatwe. We wniosku należy zawrzeć dokładne dane dotyczące stron transakcji, opis nieruchomości wraz z wykazem z księgi wieczystej. Kolejno należy wskazać, w jakim celu zakupuje się działkę rolną. Jak widać, rejestracja gospodarstwa rolnego nie jest prosta. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może wydać negatywną decyzję, jeżeli uzna, że przedstawione dokumenty nie są wiarygodne. W przypadku uzyskania zgody, urząd może stale kontrolować sposób zarządzania gruntem.
Portal rolniczy – przydatne informacje
W przypadku starania się o zakup gruntu rolnego warto przygotować odpowiednie dokumenty, potwierdzić swoje wykształcenia oraz kwalifikacje, a także przygotować w sposób rzeczowy plan zagospodarowania terenu. Może nam to pomóc w uzyskaniu pozytywnej decyzji. Pamiętajmy, że konieczne będzie jednak zamieszkanie na terenie gminy przez okres 5 lat oraz osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego. Ziemi w tym czasie nie można także sprzedać ani oddać w dzierżawę. Decyzja o zakupie gruntu rolnego musi być więc świadoma i poprzedzona konkretnym planem działania.
Działalność rolnicza obarczona jest podatkiem VAT. Podjęcie uprawy czy hodowli należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. W tym przypadku właściciel nie będzie uiszczał podatku dochodowego, ale rolny. Wszystko zależy od wielkości ziemi, ilości maszyn i sprzętów rolniczych. Należy się jednak liczyć z tym, że taka działalność wymaga także regulacji prawnych. Jeżeli nie chcesz obciążać się dużą liczbą zobowiązań związanych z zakupem większej działki rolnej, dobrą alternatywą jest teren do 1ha, który pozwala na prowadzenie własnego przydomowego ogródka. To ciekawa propozycja, które wiąże się z mniejszą liczbą zobowiązań.