Porady

Na czym polega proces gięcia stali?

stal

Metal to materiał, który ma bardzo wiele zalet i właściwości. Właśnie dlatego stał się jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców w przemyśle. Obecnie odgrywa dużą rolę w budownictwie, przemyśle samochodowym, metalurgii, elektryce i wielu innych branżach. Najczęstszą formą, z której korzysta się w trakcie produkcji, jest stal, dużą popularnością cieszą się jednak różnorodne mieszanki i stopy. Tworzywo to charakteryzuje się dużą trwałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Na czym polega proces gięcia stali? Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, w tym artykule wyjaśnimy, ile kosztuje gięcie na zimno oraz na gorąco, oraz jaka jest cena takiej usługi.

Gięcie stali nierdzewnej – na czym polega?

W przemyśle wykorzystuje się bardzo wiele technik gięcia stali. Niektóre zupełnie eliminują w pracy czynnik ludzki, inne wciąż oparte są na wykorzystaniu narzędzi ręcznych. Te ostatnie jednak są już coraz rzadsze, a cały proces gięcia stali ulega znacznej mechanizacji. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji należy przygotować odpowiedni projekt, który wskaże parametry oraz dane, według których należy na późniejszych etapie wykonać cięcie. Aby gięcie okazało się skuteczne, należy zawsze korzystać z wysokiej jakości stali, tak aby w wyniku obróbki nie doszło do powstania niechcianych zadrapań, pęknięć czy innych odprysków. Techniki gięcia z wykorzystaniem systemów komputerowych są szczególnie skuteczne w momencie, kiedy zamierza się osiągnąć nietypowe, nieregularne kształty, wówczas cały proces będzie szybki i bardzo skuteczny.

Obróbce najczęściej oddawane są blachy stalowe, które wykazują najlepsze właściwości w kwestii obróbki. Cały proces zamyka się w trzech krokach i do jego przeprowadzenia wykorzystuje się: prasę krawędziową, walce oraz tłoczniki. W pierwszej kolejności następuje gięcie sprężyste, które kolejno musi zostać poddane obróbce plastycznej oraz dotłaczaniu. Blachę można zarówno wyprostować, jak i ją zakrzywić w dowolnym kształcie.

Gięcie stali na zimno i porąco – co lepsze?

Gięcie na gorąco stali odbywa się tylko w określonych przypadkach. Najczęściej stosowaną metodą będzie jednak wykonywanie tego typu prac na zimno. Wszystko zależy, od zapotrzebowania oraz grubości samej blachy. Walcowanie na gorąco odbywa się w temperaturze ok. 1300 stopni Celsjusza. W trakcie gięcia stali zbrojeniowej dochodzi do zmiany jej właściwości oraz kształtu. Technika ta często wykorzystywana jest w budownictwie, jej wadą może być powstawania pewnych zniekształceń. W związku z tym nie nadaje się w produkcji drobnych i precyzyjnych elementów.

Gięcie stali nierdzewnej na zimno odbywa się za pomocą urządzeń, które wcześniej nie zostały ogrzane. W takim procesie uzyskuje się najczęściej blachy, pręty, rury i tym podobne. Zaletą działania jest szybkość gięcia blachy, wydajność całego procesy oraz mniejsza liczba ewentualnych uszkodzeń materiału. Biorąc pod uwagę powyższe cechy charakterystyczne, widać, że obie formy gięcia stali nierdzewnej mają swoje wady i zalety. Każdorazowo odpowiednia decyzja należy do eksperta zajmującego się obróbką tworzyw metalowych. Wiele pomocnych informacji odnajdziesz także na stronie internetowej wykonawcy.

Gięcie stali – cena

Wiele osób zastanawia się, jakie są koszty gięcia stali nierdzewnej. Trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż koszt zależy od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę jakość samego tworzywa, powierzchnię samego tworzywa, które ma zostać poddane obróbce, metodę gięcia oraz cenniki danego przedsiębiorstwa. Te wszystkie elementy będą wpływać na cenę końcową.

Warto oszacować koszty takiego przedsięwzięcia i dopytać o nie firmę wykonującą. Specjaliści na pewno doradzą, czy skuteczniejsze okaże się gięcie blachy na zimno, czy gorąco, a także jakie są przewidywane koszty usługi. W przypadku gięcia stali nierdzewnej kluczem jest dobór dobrego wykonawcy, który sprosta zadaniu, jakie zostanie mu zlecone. W tym celu poczytaj opinie dotyczące wykonawców, znajdziesz ich na pewno sporo w internecie. Zapytaj o ofertę i dopiero wówczas podejmij decyzję.

Podobne artykuły