Porady

Jaki jest zakres obowiązków geodety na budowie?

geodeta

Zawód geodety należy do wymagających ze względu na konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy w szerokim zakresie. Aby móc uprawiać ten zawód konieczne jest zdobycie uprawnień i spełnienie szeregu warunków formalnych, które zostały uregulowane prawnie w ramach rozporządzenia. Głównym zadaniem geodetów jest realizacja zleceń związanych z pomiarami powierzchni. Pomiary te dotyczą zarówno gruntów, jak i powierzchni budowlanych. Szereg formalności, jaką wiążą się z chęcią realizacji budowlanych inwestycji sprawia, że wielu przedsiębiorców i klientów prywatnych decyduje się na współpracę z biurem geodezji. Wrocław to jedno z wielu miast w Polsce, w których można znaleźć profesjonalnych, wykwalifikowanych i terminowych usługodawców. Co warto wiedzieć przed podjęciem współpracy? Jak powinien wyglądać zakres obowiązków geodety na budowie?

Geodezja we Wrocławiu – najważniejsze informacje

W przypadku chęci budowy domu, czy realizacji inwestycji budowlanej przez firmę, konieczne jest podjęcie współpracy z geodetą. Obsługa geodezyjna budowy to wieloetapowy proces, który wymaga detalicznego podejścia na każdym etapie realizacji planów inwestycyjnych. Każda ingerencja geodety w prace budowalne powinna zostać uwzględniona w dzienniku budowy. Poza standardowymi czynnościami pomiarowymi, geodeta odpowiada za monitoring kolejnych etapów realizacji planu budowy i implementację drobnych zmian w przypadku jakichkolwiek niezgodności. Zakres usług ustalany jest zwykle w sposób indywidualny. Wszystko zależy od warunków umowy, które modyfikowane są w zależności od charakteru, specyfiki i wielkości i inwestycji budowlanej.

Zakres obowiązków geodety na budowie – geodezja we Wrocławiu

Prace geodezyjne powinny rozpocząć się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu z klientem. Po uzyskaniu szeregu informacji natury technicznej, geodeta przystępuje do sporządzenia mapy do celów projektów, która stanowi załącznik do wniosków składanych w celu uzyskania pozwolenia na realizację inwestycji budowlanej. W dokumencie muszą znajdować się informacje związane z ukształtowaniem działki, czy sieciami uzbrojeń. Jednym z koniecznych etapów budowy jest wytyczenie budynku. To zadanie również należy do obowiązków geodety. Po zakończeniu prac budowlanych należy zadbać także o inwentaryzację geodezyjną, która polega na zebraniu wszelkich danych technicznych o nowo powstałej budowli.

Gdzie szukać profesjonalnych geodetów? – geodezja we Wrocławiu

Decydując się na skorzystanie z usług geodety w związku z budową nowego budynku, warto zadbać o weryfikację jakości usług poszczególnych usługodawców. Geodeta może wykonywać swoją pracę w ramach własnej działalności gospodarczej, jak również w formie pracy etatowej w urzędzie. W przestrzeni internetowej możemy znaleźć szereg opinii na temat poszczególnych przedstawicieli tego stanowiska. Należy zwrócić uwagę na rzetelność, terminowość, wykształcenie i doświadczenie w koordynowaniu prac związanych z budową. Pozytywnie rekomendacje wśród osób, które podjęły współpracę z danym geodetą, to niemal stuprocentowa gwarancja satysfakcji z wykonanej usługi.

Podobne artykuły