Porady

Na czym polega spawanie MAG?

Spawanie jest procesem polegającym na łączeniu materiałów poprzez nagrzanie ich i stopienie w miejscu, w którym mają być połączone przedmioty. Można to wykonać dodając jakieś spoiwo, jednak nie jest to niezbędne. Można by pomyśleć, że jest to działanie proste, które każdy powinien sam umieć – może i tak jest. Jednakże niewiele osób wie, że spawanie dzieli się na różne rodzaje, przez co, aby faktycznie dobrze to robić, powinno znać się, chociaż część z nich. My zajmiemy się spawaniem MAG, które jest jedną z bardziej rozpoznawalnych metod wśród fachowców.

Co to jest spawanie MAG?

Spawanie metodą MAG konkretnie polega na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego, jaki wytwarza się pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Czym więc jest ta elektroda topliwa? Jest to materiał, w postaci drutu pełnego lub proszkowego podawanego w sposób ciągły. Łuk i jeziorko ciekłego metalu są chronione strumieniem gazu osłonowego. MAG, w rozwinięciu to Metal Active Gas i określa się tym proces spawania, w którym jako gaz osłonowy używa się gaz aktywny chemicznie, na przykład CO2 lub mieszanki chemiczne, w skład których wchodzi tlen, argon, dwutlenek węgla i inne.

Jest to obecnie najszerzej stosowana metoda spawania, która obejmuje aż 65% wszystkich przemysłowych łukowych metod spawania. Dodatkowym atutem jest to, że metoda ta umożliwia uzyskanie szczególnie dużych prędkości spawania.

Super szybka metoda spawania MAG

Metodę MAG używać można na wiele sposobów, co również wpływa na jej popularność. Czy to sposób ręczny, czy zmechanizowany, a może zrobotyzowany – na każdy z nich można stosować MAG.

Warto poznać zasady działania tej metody przez wzięciem się do pracy przy jej użyciu. Podczas stosowania MAG w czasie spawania łuk jarzy się pomiędzy elementem spawanym a drutem elektrodowym. Wspomniane zajarzenie się łuku pojawia się w momencie, w którym drut styka się z materiałem. Topiący się łuk znajduje swoje zastosowanie jako materiał dodatkowy.

Łuk spawalniczy należy chronić przed reaktywnym tlenem z otoczenia i aby tego dokonać przez dyszę gazową, specjalnie wypływa dodatkowo gaz osłonowy. Ten wypiera podczas spawania tlen, co pomaga przy zapobieganiu utlenianiu się jeziorka spawalniczego i spoiny.

Spawanie metodą MAG – co to jest i do czego się stosuje

Na ten moment spawanie przy użyciu metody MAG jest stosowane praktycznie wszędzie. Najczęściej spotykane jest w przemyśle ciężkim i średnio ciężkim, w rozumieniu jako budowanie statków, produkcję rurociągów, konstrukcji stalowych czy zbiorników ciśnieniowych. Można również stosować ją przy naprawach i pracach konserwacyjnych.

Coraz bardziej się rozpowszechnia również przy łączeniu blach, a w szczególności w branży samochodowej. Idąc do warsztatów blacharskich również można zauważyć wykorzystywanie metody MAG, tak samo, jak i w przypadku przemysłu lekkiego. W dodatku spawarki MAG są niezwykle popularne wśród hobbistów lub po prostu przy użytku domowym.

W skrócie można powiedzieć, że spawanie metodą MAG jest stosowane przy łączeniu stali konstrukcyjnych niestopowych, wysokostopowych i niskostopowych.

Urządzenia do spawania MAG

Wiedząc już co to jest spawanie MAG, warto jest dowiedzieć się, czego się do niej używa. Na rynku można zakupić już gotowe zestawy do spawania MAG, które zawierają na ogół źródło prądu, podajnik drutu, kabel masy, uchwytu spawalniczego, a dodatkowo mogą również mieć przyłączony układ chłodzenia, a także butlę na gaz osłonowy lub złącze do sieci gazowej.

Zawarty w zestawie specjalny podajnik drutu ma za zadanie podawać niezbędny do spawania drut spawalniczy ze szpuli do uchwytu spawalniczego. Dodatkowo umożliwia włączanie i wyłączanie źródła prądu, a w przypadku korzystania z elektronicznego źródła prądu, pozwala na regulowanie napięcia, jakie generowane jest przez spawarkę. Aby to mogło działać, źródło drutu i podajnik muszą być ze sobą połączone specjalnym kablem sterowania. Podajnik drutu pełni również funkcję kontrolowania przepływu gazu osłonowego, który niezbędny jest do spawania, a dostarcza go butla lub sieć gazowa.

Profesjonalne spawanie MAG może wykonać dla Ciebie http://tsk-thiel.pl/.

Podobne artykuły