Porady

Jakie są objawy zakrzepicy żył?

lekarz

Układ krwionośny człowieka wyróżnia się skomplikowaną budową. Jego sprawne działanie gwarantuje prawidłowy i niezakłócony przepływ krwi w żyłach, co jest warunkiem zachowania zdrowia fizycznego każdego człowieka. Niestety, z uwagi na wpływ czynników genetycznych, środowiskowych oraz stylu życia bardzo często dochodzi do rozwoju chorób, które dotyczą poszczególnych elementów układu krwionośnego. Jedną z najgroźniejszych dolegliwości, której konsekwencją może być nawet śmierć osoby chorej jest zakrzepica żył głębokich. Jej rozwój bardzo często zajmuje długi czas, a zauważalne symptomy choroby widoczne są dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Czym jest zakrzepica żył głębokich? Jakie są główne i typowe objawy choroby?

Zakrzepica żył głębokich – charakterystyka choroby

Zakrzepica żył głębokich jest chorobą układu sercowo-naczyniowego. W jej przebiegu klinicznym dochodzi do nieprawidłowego i utrudnionego przepływu krwi w żyłach, najczęściej kończyn dolnych. Do zwężenia światła żyły dochodzi na skutek rozwoju silnego stanu zapalnego, w konsekwencji czego dochodzi do uszkodzenia śródbłonka, który fizjologicznie wyściela ścianki naczyń krwionośnych organizmu człowieka. W miejscu stanu zapalnego dochodzi do utworzenia się czopu, czyli tak zwanego sklepu, w skład którego wchodzą płytki krwi, które zostały niejako przyklejone do śródbłonka.

Na skutek takich zmian w naczyniu krwionośnym, powstały zakrzep całkowicie blokuje światło żyły, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi. Nieleczona lub niezauważona zakrzepica żył głębokich może doprowadzić do rozwoju groźnego dla zdrowia zatoru, który powstaje na skutek oderwania się skrzepu i jego przedostania się do serca lub płucnych naczyń krwionośnych. 

Przyczyny rozwoju zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żylna jest bardzo podstępną chorobą. Jej rozwój jest często długotrwałym procesem, a do powstawania zakrzepów w żyłach przyczynia się:

  • spowolnienie przepływu krwi na skutek długotrwałego unieruchomienia,
  • nieprawidłowe krzepnięcie krwi, ze względu na przewagę czynników prozakrzepowych nad czynnikami hamującymi,
  • uszkodzenie, najczęściej mechaniczne, ściany naczynia krwionośnego. 

Warto pamiętać, że zakrzepica żył głębokich jest chorobą, która nieleczona może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Jednym z czynników ryzyka jest również wieloletnie przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, hormonalnych, okres ciąży, a także mało aktywny tryb życia, otyłość i siedząca praca.

Objawy zakrzepicy żył głębokich – co warto wiedzieć?

Zakrzepica żył głębokich bardzo rzadko diagnozowana jest w początkowej fazie rozwoju. Wynika to z braku objawów tworzenia się skrzepu lub niewielkich symptomów, które większość osób zwyczajnie bagatelizuje. Niezwracanie uwagi na objawy zakrzepicy oraz nieustanne odwlekanie wizyty u specjalisty może doprowadzić do nagłego stanu zagrożenia życia osoby chorej. 

Najważniejszymi objawami i symptomami, które pozwolą rozpoznać zakrzepicę żył głębokich są:

  • odczuwanie uciążliwego bólu nóg w trakcie chodzenia, najczęściej łydek,
  • widoczny obrzęk nóg, zwłaszcza zauważony wokół kostek lub uda,
  • ocieplenie skóry na kończynach dolnych, gorączka lub stan podgorączkowy,
  • ból nogi podczas dotyku, uczucie ciepłej kończyny,
  • odczuwanie dziwnego bólu w stopnie przy jej ucisku (symptom Payra),
  • tkliwość podudzia w trakcie opukiwania (symptom Liskera),
  • ból w łydce podczas naciskana na skórę (symptom Mayra),
  • uczucie twardnienia naczyń krwionośnych na nogach,
  • odczuwalne napięcie skóry na nogach,
  • zmiana w wyglądzie skóry: zaczerwienienie lub zasinienie naskórka.

Warto pamiętać, że nie każdy obrzęk nóg oznacza zakrzepicę żył głębokich. Niemniej jednak, w utrzymaniu zdrowia bardzo ważna jest profilaktyka, czyli regularne wykonywanie badań. W celu wczesnego rozpoznania zakrzepicy żył głębokich przy posiadaniu czynników predysponujących do jej wystąpienia, zaleca się wykonywanie USG naczyń krwionośnych zlokalizowanych na nogach oraz badania z krwi, wykluczające rozwijanie się skrzepu. 

 

Podobne artykuły