Porady

Kto płaci za mandat otrzymany podczas wynajmu auta?

Trzeba pamiętać, że gdy wypożyczamy auto z wypożyczalni to jesteśmy za niego w pełni odpowiedzialni. Dlatego zapłacimy mandat jadąc wypożyczonym samochodem, gdy popełnimy jakieś wykroczenie tym pojazdem i zostanie ono udokumentowane. W przypadku, gdy zrobi nam zdjęcie fotoradar to na umowie, którą podpisujemy z wypożyczalnią widnieje dokładna data i godzina, kiedy zaczęliśmy użytkować auto.  W razie ewentualnej kolizji, jeżeli ją spowodujemy to ubezpieczyciel powinien pokryć wszelkie straty stron uczestniczących w kolizji w przypadku, gdy były wykupione wszystkie niezbędne ubezpieczenia przez wypożyczalnię. 

Wypożyczony samochód a mandat jak wygląda ta kwestia?

Niestety, ale wypożyczając samochód z wypożyczalni nie jesteśmy bezkarni i obowiązują nas wszystkie przepisy związane z ruchem drogowym. Niektórzy mogliby pomyśleć, że nie dostaną mandatu na przykład z fotoradaru, gdy będą się poruszać autem danej firmy, ale tak nie jest, ponieważ wtedy taki właściciel nie nadążyłby najprawdopodobniej płacić mandatów za osoby prowadzące takie pojazdy. Dlatego w umowie wynajmu jest zapisywana nawet dokładna godzina, ponieważ od razu po przekazaniu auta osoba kierująca nim mogłaby przekroczyć prędkość lub spowodować kolizję. W momencie, gdy mamy auto z wypożyczalni to mandat przyjdzie na nasz adres zamieszkania wtedy, gdy firma, z której usług skorzystaliśmy poda nasze dane policji, że to my wypożyczaliśmy auto w danym dniu. Tak samo będziemy musieli zapłacić za spowodowanie kolizji tym autem, jeżeli byliśmy osobami winnymi danego zdarzenia drogowego. Ewentualne koszty napraw zostaną pokryte przez ubezpieczyciela, jeżeli on wykupił odpowiednie polisy. Dlatego przed wypożyczeniem samochodu zawsze warto dopytać, czy dane auto ma wszystkie wymagane ubezpieczenia oraz czy są one ważne.  Chwila nieuwagi i bardzo łatwo o wypadek, a nie chcemy pokrywać ewentualnych kosztów usterek, gdy nie będzie samochód odpowiednio zabezpieczony na takie przypadki. 

Na jakie aspekty zwrócić uwagę, gdy wypożyczamy samochód luksusowy?

Większość ludzi wypożycza takie droższe auta, ponieważ chce sobie zrobić prezent lub jakiejś bliskiej osobie. Trzeba pamiętać jednak, aby przed ruszeniem w podróż tym pojazdem zadbać o wszystkie niezbędne szczegóły, aby można było bezpiecznie użytkować samochód. Jednak, kiedy chcemy wypożyczyć taki samochód to musimy mieć do tego odpowiedni wiek oraz przez jakiś czas mieć już prawo jazdy, ponieważ młodocianym kierowcą wypożyczalnie mogą po prostu nie udostępnić drogich aut.  Najprawdopodobniej będzie również trzeba wpłacić kaucję, a jej wysokość jest zależna od wartości pojazdu.  Wiadomo, że zostanie ona zwrócona, gdy nic złego nie wydarzy się z powierzonym nam pojazdem. Do wypożyczenia auta będą potrzebne dokumenty potwierdzające naszą tożsamość, ale też przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z regulaminem wypożyczalni oraz dla chętnych osób jest możliwość kupna dodatkowego ubezpieczenia, co jest bardzo dobrą opcją, gdy korzystamy z wypożyczalni  samochodów luksusowych. Warto także zastanowić się, jaki dokładnie model samochodu chcemy wypożyczyć, aby jazda nim sprawiła nam mnóstwo radości i satysfakcji. Tak naprawdę taki pojazd można wypożyczyć nawet na jeden dzień, ale długość takiego użytkowania samochodu najlepiej ustalić przed podpisaniem umowy, aby był tam zawarty zapis do kiedy i gdzie mamy oddać wypożyczone przez nas auto. Wypożyczalnie takich droższych samochodów oferują często swoim klientom jakieś dodatkowe usługi. Można na przykład wynająć samochód razem z kierowcą, który będzie nas woził lub skorzystać z opcji, że auto będzie odebrane przez wypożyczalnie spod naszego domu. W luksusowych autach zazwyczaj możemy przetestować jakieś nowinki techniczne w świecie motoryzacji, dlatego warto się pytać osoby, która przeprowadza z nami transakcje wynajmu, jakie dokładnie wyposażenie ma dany model samochodu, który nas interesuje. Większość tego typu firm przygotowuje indywidualną ofertę pod każdego klienta i słucha jego potrzeb. 

Podobne artykuły