Porady

Regulator wzrostu – co to jest i kiedy go stosować?

uprawy

Regulator wzrostu roślin to nic innego niż substancja chemiczna stosowana do modyfikowania wzrostu roślin. Mowa tu przede wszystkim o takich procesach, jak zwiększanie rozgałęzień, hamowanie wzrostu pędów, zwiększanie kwitnienia powrotnego, usuwanie nadmiaru owoców lub zmiana dojrzałości owoców. Na wydajność procesu, podczas którego stosujemy regulatory wzrostu, wpływa wiele czynników, w tym stopień wchłaniania substancji chemicznej przez roślinę, wigor, wiek rośliny, dawka, czas, odmiana i warunki pogodowe przed w trakcie i po zastosowaniu.

Regulatory wzrostu roślin można podzielić na pięć zupełnie odmiennych grup. Są to związki pokrewne auksynom, czyli gibereliny, inhibitory biosyntezy giberelin, cytokininy, kwas abscysynowy oraz związki wpływające na status etylenowy. Warto wiedzieć, że zakupić można również produkty blokujące biosyntezę hormonów.

Czym charakteryzują się powyższe regulatory?

Auksymy – są to substancje promujące wzrost, które przyczyniają się do wydłużania pędów, ale w wysokich stężeniach mogą hamować wzrost pąków bocznych. Oprócz tego, że są stosowane jako regulatory wzrostu roślin, auksyny mogą być również herbicydami. W produkcji jabłek kwas naftylooctowy jest syntetyczną auksyną, którą można stosować do rozrzedzania owoców i zapobiegania ich opadaniu na krótko przed zbiorem.

Gibereliny – promują wydłużanie komórek, wzrost pędów i biorą udział w regulacji stanu spoczynku.

Cytokininy – promują podział komórek. Cytokininy biorą udział w rozgałęzianiu i stymulowaniu inicjacji pąków. Stosuje się je jako rozcieńczalniki owocowe.

Kwas absycynowy – kontroluje uśpienie pąków i nasion, hamuje wzrost pędów i bierze udział w regulacji utraty wody z roślin.

Etylen – wspomaga ograniczanie wzrostu liści i owoców, hamuje wydłużanie pędów i hamuje rozwój pąków bocznych. 

Kiedy stosować regulator wzrostu i dlaczego jest to opłacalne?

Zalet regulatora wzrostu roślin jest naprawdę wiele. Świetnym tego przykładem są gęste oraz bardzo estetycznie wykonane pokrycia murawy dla golfa i innych powierzchni sportowych, które mają miejsce nie tylko na światowym poziomie. Jako niezbyt złożone płyny nakładane na liście, regulatory nie tylko oszczędzą Ci kłopotów z koszeniem, co drugi dzień w okresie wysokiego wzrostu, ale także oszczędzą czas i pieniądze na pielęgnację trawnika. Regulator wzrostu roślin promuje wzrost boczny, a nie pionowy, co oznacza, że te produkty pomagają zmniejszyć wzrost elementów, które należy usunąć po każdym koszeniu. Biorąc pod uwagę wzrost boczny warto wspomnieć, że regulatory wzrostu roślin zwiększą również grubość trawnika oraz inne nieestetyczne fragmenty, oraz poprawią kolor i pomogą w tolerancji na suszę. Kiedy stosować regulator wzrostu? Wtedy, gdy zależy Ci na zachowaniu nieskazitelnego i wysoce estetycznego wyglądu roślinności na Twojej posesji lub w miejscu, gdzie powinno mieć to miejsce. Trawnik na podwórku, czy też boisko sportowe, nad którym czuwasz to zdecydowanie te miejsca, w których powinny znaleźć się regulatory wzrostu.

Jak prawidłowo stosować regulator wzrostu?

Przede wszystkim cały zabieg rozpocznij od szczegółowego sprawdzenia Twojej roślinności pod kątem jakichkolwiek chorób lub przeciwwskazań. Jeśli nic nie stoi na drodze możesz śmiało zastosować wybrany regulator wzrostu. Specyfiki te mają służyć poprawie estetyki i pielęgnacji już zdrowego trawnika. Jeśli trawnik jest dotknięty chorobami, niedoborami składników odżywczych, gołymi plamami lub czymkolwiek innym, należy dokonać jego naprawy jeszcze przed rozpoczęciem regulacji wzrostu. Pamiętaj też, że bardzo istotnym elementem całego procesu będzie czas oraz technika aplikacji. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, regulatory należy nakładać równomiernie i konsekwentnie za pomocą specjalnie przystosowanych do tego przyrządów. Warto wybrać znane oraz renomowane firmy, ponieważ dzięki temu możesz mieć pewność powodzenia całego procesu. Jeśli szukasz tak owych produktów sprawdź ten link: https://superplony.pl/pl/c/Regulatory-wzrostu/27.

Podobne artykuły