Porady

Co sprawdzić przed zakupem samochodu?

samochód

Samochód to bez wątpienia najpopularniejszy środek transportu w dzisiejszych czasach. Jest on bardzo wygodny oraz stosunkowo mobilny w mniejszych miastach. Wielu ludzi decyduje się na zakup samochodów używanych z racji tego, że są one tańsze oraz można na tym wiele zaoszczędzić. Często zdarza się, jednak, że podczas zakupu dochodzi do próby zatajenia jakichkolwiek informacji na temat pojazdu przez sprzedającego. Oszuści wykonują takie zagrywki, aby jak najszybciej pozbyć się często wadliwego auta. W tym artykule dowiesz się co sprawdzić przed kupnem używanego auta tak, aby nie dać się oszukać.

Co sprawdzić przed kupnem samochodu?

Istnieją dwie główne zasady, o których należy pamiętać przy zakupie używanego samochodu. Przede wszystkim dokonuj zakupu z głową, a nie sercem, ponieważ pod wpływem emocji jesteśmy w stanie zrobić naprawdę wiele głupot. Jeśli podoba Ci się samochód to spokojnie go obejrzyj i przetestuj, zanim krzykniesz, że jest cudowny i go kupujesz. Po drugie bądź gotowy na to, aby zrezygnować z zakupu. Jeśli samochód nie jest w takim stanie, jak powinien być nie wahaj się odstąpić od zakupu. Oszczędzisz sobie tym samym czasu oraz nerwów. Warto też uprzedzić o takim fakcie pozostałych kupujących, aby oni także mieli świadomość, z jakim sprzedawcą mają do czynienia. Ważne jest, aby sprawdzić kilka najważniejszych rzeczy podczas zakupu auta. Poniżej znajdziesz istotne informacje, które pozwolą Ci się dowiedzieć jak sprawdzić samochód przed kupnem?

1. Oceń stan pojazdu

Oględziny rozpocznij od krótkiej przechadzki wokół samochodu po to, aby następnie rozglądać się za potencjalnymi szkodami na lakierze w postaci zarysowań, rdzy lub odprysków. Małe, zlokalizowane plamy rdzy niekoniecznie są przeszkodą, ponieważ można je dość łatwo naprawić. Ponadto dzięki nim możesz śmiało negocjować cenę auta ze sprzedawcą. Jeśli są miejsca, w których metal jest całkowicie zardzewiały, warto zastanowić się nad dalszymi oględzinami.

2. Poznaj historię pojazdu

Historia Twojego samochodu jest niezwykle ważna. Postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na jej temat od sprzedającego, aby następnie samemu sprawdzić wiarygodność danych. Przydatna okaże się do tego strona znajdująca się pod tym linkiem: https://www.autotesto.pl/sprawdzanie-auta-zielona-gora/. Ważnym parametrem będzie numer VIN, który pozwoli na pozyskanie informacji dotyczących tego, czy samochód miał wypadek, czy są na nim jakieś zastawy i czy są jakieś wycofania z rynku.

3. Sprawdź autentyczność przebiegu

Przebieg to kolejna ważna kwestia w każdym aucie. Przeciętny samochód w ciągu jednego roku nabywa około kilkunastu tysięcy kilometrów przebiegu. Im starszy pojazd tym większy przebieg. Wiadomo, jednak, że coraz częściej oszuści decydują się na zmianę przebiegu auta przed jego sprzedażą. Uchroni Cię przed tym kontrola numer VIN przed zakupem pojazdu.

4. Sprawdź stan silnika

Silnik to bez wątpienia najważniejszy element samochodu. Podczas gdy auto będzie wyłączone, zajrzyj pod maskę i sprawdź, czy wszystko jest na swoim miejscu. Skontroluj też, czy nie ma żadnych wycieków, uszkodzeń lub korozji. Możesz także sprawdzić obecność płynów oraz to, jak silnik pracuje.

5. Skontroluj stan opon

Odpowiedni stan opon w sprzedawanym aucie będzie dość ważny, dlaczego? Ponieważ opony to spory wydatek, który na sam start przygody z danym modelem samochodu może być zbyt duży. Bieżnik opony powinien być zużyty w równomiernym stopniu. Jeśli któraś z opon będzie odbiegała stanem bieżnika od pozostałych może to stwarzać realne zagrożenie.

6. Poproś sprzedawcę o jazdę próbną

Przekonaj sprzedawcę, aby ten pozwolił Ci sprawdzić pojazd w warunkach drogowych. Dzięki temu sam na własnej skórze poczujesz to, jak pojazd funkcjonuje oraz zorientujesz się, kiedy coś będzie nie tak. Przy okazji sprawdź możliwości Twojej nowej zabawki.

7. Sprawdź elektronikę

Co sprawdzić przed kupnem samochodu? Elektronikę! Musisz sprawdzić, czy radio działa tak, jak powinno. Kliknij też w kilka przycisków, aby mieć pewność, że nic nie jest uszkodzone.

 

 

 

Podobne artykuły