Porady

Jak pozbyć się oleju po smażeniu?

olej

Olej po smażeniu nie powinien być przez nas ponownie wykorzystany do spożycia. W jego składzie zachodzą nieodwracalne zmiany, których często nie widać gołym okiem. Jeśli go prawidłowo nie usuniemy, może stanowić zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale też dla środowiska. Z kolei odbiór oleju z restauracji odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami – przekazywany jest do utylizacji przed dany obiekt. W domu również nie należy się go pozbywać, wycierając, wylewając do zlewu lub toalety. Co w takim razie należy zrobić z zużytym olejem po smażeniu?

Jak pozbyć się oleju po smażeniu w bezpieczny sposób?

Olej spożywczy po smażeniu jest odpadem, który klasyfikuje się jako niebezpieczny. Co to oznacza? Nie może on być on usuwany w standardowy sposób jak inne odpady kuchenne w formie płynnej. Niestety, często wylewa się go do zlewozmywaka, co jest prostą drogą do zatkania kanalizacji. Po ostygnięciu olej utwardza się, co skutkuje zatykaniem się rur. Co więcej, odpady olejowe mogą być też wysoce toksyczne. Po zużyciu nie zawierają bowiem składników mineralnych, jak przed obróbką termiczną. Wytwarzają się w nim z kolei toksyczne substancje. Dochodzi do tego przykładowo poprzez przypalenie oleju, ale także w innych okolicznościach.

W naszych domach zużyty olej powinno się usuwać z naczyń przy pomocy papierowego ręcznika, który umieszczamy w koszu na śmieci. W restauracjach natomiast powinno się go poddawać oczyszczeniu i przystosować do ponownego wykorzystania w różnej formie. Może być to produkcja biopaliwa, czy baz do wytwarzania olejów smarowych. Jeśli zużyty olej nie nadaje się już do regeneracji i ponownego wykorzystania, należy przekazać go specjalnego miejsca, gdzie jest unieszkodliwiany. Może być to np. skup zużytego oleju.

Jak pozbyć się oleju po smażeniu lub poddać go recyklingowi?

Recykling oleju spożywczego to przyjazny dla środowiska sposób na ponowne jego wykorzystanie. W innym wypadku stanowi szkodliwy wpływ dla środowiska i naszego zdrowia. Za sprawą poddawaniu zużytych olejów recyklingowi, możemy ograniczyć ilość odpadów, które generuje nasza firma spożywcza. 

Najczęściej w celu przekazania odpadów do przetworzenia, restauracje współpracują z przedsiębiorstwami, które realizują skup oleju przepracowanego. Wyspecjalizowana firma wówczas odbiera zużyty olej, który przechowywany jest w zabezpieczonych zgodnie z przepisami beczkach i transportują go w miejsce recyklingu. Bezwzględnie zużyty olej nie powinien znaleźć się w zlewie czy toalecie, ponieważ stanowi zagrożenie dla środowiska. Na fali dbania o ekologię, warto zastanowić się nad jego prawidłową utylizacją.

Jak pozbyć się oleju po smażeniu w domowych warunkach?

Zużyte tłuszcze możemy z powodzeniem wykorzystać nie tylko w kuchni, ale też do tworzenia domowego rękodzieła, takiego jak mydło, czy lampki olejne. Inną alternatywą jest oddanie tłuszczu do ponownego przetwarzania. Tam będzie mógł być wykorzystywany jako paliwo napędowe. Jednak nie będzie to miało sensu, jeśli dysponujemy tylko małymi ilościami. Z tego powodu zazwyczaj korzysta z tego wyłącznie gastronomia. Chyba że zbieramy olej przez dłuższy okres i oddajemy go np. raz w roku.  Niektóre osoby decydują się właśnie na gromadzenie zużytego oleju w słoiczkach i przekazywanie ich do specjalnych punktów. Ostatecznym rozwiązaniem będzie wymieszanie oleju z piaskiem czy żwirem i wyrzucenie do odpadów zmieszanych. Wówczas nie możemy jednak wykorzystać go ponownie, jednak jest lepszym rozwiązaniem dla rur i środowiska niż wylewanie do zlewu. 

Recykling oleju spożywczego otwiera jednak przed nami inne możliwości. Powszechnie wykorzystuje się regenerację prowadzącą do otrzymania oczyszczonego, przefiltrowanego produktu z oleju odpadowego. Inny sposób to rafinowanie oleju – poddawane ekstrakcji poprzez silnie działające środki chemiczne (heksan) w wysokich temperaturach. To umożliwia poprawę właściwości produktu i przekształcenie go nowe (biopaliwo lub kosmetyki). Jednak w domowych warunkach raczej nie zaleca się tego praktykować, najlepiej oddawać olej do specjalnego punktu.

Podobne artykuły