Porady

Drzwi przeciwpożarowe – jakie wybrać?

drzwi przeciwpożarowe

W budynkach i konstrukcjach, w których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, należy zainstalować wszelkie bariery, jakie zapobiegną przedostawaniu się ognia. Mogą być to specjalne ściany, ścianki działowe oraz sufity. Opóźniają rozprzestrzenianie się ognia, a także ułatwiają bezproblemową i szybką ewakuację ludzi z budynku. Dlatego warto przemyśleć zakup drzwi przeciwpożarowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich produktów. Dokonanie dobrej decyzji nie jest takie oczywiste, ponieważ powinno się wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jak wybrać skuteczne drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi przeciwpożarowe we Wrocławiu – jakie wybrać?

Drzwi przeciwpożarowe instaluje się w pomieszczeniach elektrycznych, a także serwerowych. Mogą też występować na schodach budynków użyteczności publicznej, w biurach, hotelach, zakładach przemysłowych, magazynach oraz centrach handlowych. Aby zapewnić ochronę takich obiektów, produkty muszą spełniać wymagania techniczne, które są określone przez odpowiednią ustawę. Zapisy dotyczą przede wszystkim produkcji, odbioru, testowania i kontroli drzwi. Można także przeczytać o wymaganiach, które obejmują sposoby instalacji, a także instrukcje opisujące działanie oraz zastosowanie.

W przypadku braku pewności co do odpowiedniego zakupu, warto wybrać się do firmy we Wrocławiu, która specjalizuje się w sprzedaży tego typu rozwiązań dopasowanych do charakteru budynku. Możesz też dowiedzieć się o wadach i zaletach poszczególnych drzwi przeciwpożarowych. Dostępne są nie tylko drzwi, ale także okna przeciwpożarowe – Wrocław to miasto, gdzie możesz się w nie wygodnie zaopatrzyć. 

Drzwi przeciwpożarowe we Wrocławiu – co wziąć pod uwagę?

Izolacja przeciwogniowa to tylko jedna z funkcji, którą pełnią drzwi przeciwpożarowe. Często możesz spotkać się także ze specjalnymi, dodatkowymi wzmocnieniami. Takie elementy ochronią osoby lub wnętrza budynku przed włamaniami. Warto wymienić w tym przypadku zamki wielopunktowe. Istnieje też niezwykle przydatna opcja samozamykacza. Jest to funkcja pozwalająca na domknięcie drzwi automatycznie po tym, jak zostaną otwarte. Warto też zwrócić uwagę na tzw. listwę opadającą, której zadanie polega na uniemożliwieniu przedostawania się ognia poza obszar konkretnego pomieszczenia.

Normy i klasy drzwi przeciwpożarowych

Odporność na dym oraz ogień to najważniejsze elementy, na jakie powinno się zwrócić uwagę, gdy planujesz zakup drzwi przeciwpożarowych. Te cechy określane są konkretnymi oznaczeniami i wyglądają one następująco:

  • E – oznacza szczelność ogniową,
  • I – oznacza izolacyjność ogniową,
  • S – oznacza tylko izolacyjność dymową.

Ustawy, które odnoszą się bezpośrednio do ochrony przeciwpożarowej budynków, jasno wskazują, jak należy obchodzić się z drzwiami i oknami służących do ochrony przed dymem oraz ogniem. Wymagania co do konstrukcji tych skrzydeł zostały dokładnie, a także szczegółowo opisane w odpowiednim rozporządzeniu. Dokument ten wydał minister spraw wewnętrznych i administracji 7 czerwca 2010 r.

Podobne artykuły