Rynek aut używanych rozwija się z roku na rok. Coraz więcej samochodów, które można spotkać na polskich drogach, pochodzi od naszych sąsiadów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sprowadzane pojazdy z Niemiec kojarzyły się raczej ze starszymi, mocno wysłużonym modelami, nienadającymi się już do jazdy po zachodnich drogach. Sprawdzały się za to na naszym rodzimym rynku. Dziś sytuacja uległa sporej zmianie. Owszem, cały czas docierają do nas wątpliwej jakości auta, ale w większości przypadków można znaleźć wartościowe pojazdy, które kuszą młodym rocznikiem, przebiegiem oraz stanem technicznym. Wydaje się więc, że samochód z Niemiec to idealna okazja, z której powinien skorzystać każdy, kto szuka dla siebie używanego pojazdu. Niestety, nie wszyscy handlarze są na tyle uczciwi, aby podawać w swoich ogłoszeniach tylko prawdziwe informacje. Zaglądając na popularne serwisy aukcyjne, łatwo można odnieść wrażenie, że każdy samochód z Niemiec jest w doskonałym stanie technicznym. Nic, tylko kupować. Prawda jest jednak taka, że część z wystawionych samochodów w ogóle nie zasługuje na swoją cenę właśnie przez ukryte wady techniczne. Powstaje zatem pytanie: “Jak sprawdzić auto z Niemiec, aby zrobić to skutecznie i nie żałować?”. Odpowiedź jest bardzo prosta – korzystać z dostępnych form kontroli handlarzy używanymi autami.
Jak sprawdzić auto po VIN z Niemiec, aby zrobić to skutecznie?
Każdy sprzedawca z racji wykonywanego przez siebie zawodu będzie zachwalać swój produkt. Nie inaczej jest oczywiście z tymi, którzy sprowadzają do Polski używane samochody z Niemiec. Niestety, nie każdy ze sprzedawców jest uczciwy, dlatego dobrze wiedzieć, jak takiego handlarza sprawdzić. Bardzo pomocna w tym wypadu będzie rządowa strona internetowa historiapojazdu.gov.pl. Jak sprawdzić auto sprowadzone z Niemiec korzystając z podanej witryny? Na początek musisz oczywiście posiadać podstawowe dane pojazdu wzbudzający Twoje zainteresowanie, które bez problemu powinien przekazać Ci sprzedawca. Do tego typu informacji należą numer rejestracyjny, VIN, a także data pierwszej rejestracji.
Wpisując powyższe dane we właściwym miejscu na stronie historiapojazdu.gov.pl, dowiesz się między innymi, kiedy w pojeździe przeprowadzane były wszelkie badania techniczne, poznasz wartość przebiegu rejestrowanego od 2014 roku, czy pojazd brał udział w wypadku, ilu było właścicieli auta oraz kim był człowiek dotychczas posiadający auto – przedsiębiorcą czy osoba prywatną.
Skoro wiesz już, jak sprawdzić auto z Niemiec po vin, pora na kilka wskazówek dotyczących tego, jak korzystać z danych, które samodzielnie można wyszukać na tej stronie. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy auto nie było wcześniej uszkodzone oraz czy nie brało udziału w jakimś poważnym wypadku. Trudno jest oczekiwać od samochodu, który posiada już kilkadziesiąt lat, że będzie miał w swojej historii ani jednej stłuczki. Nie każdy samochód z Niemiec, który świetnie sprawdzi się na polskich drogach, musi być w 100% bezwypadkowy. Jeśli jednak tego typu zdarzenie naruszyło jego konstrukcję, to warto już na wstępie z takiego egzemplarza zrezygnować.
Bardzo ciekawą informacją, którą również możesz odszukać samodzielnie, jest to, czy poprzedni właściciel lub właściciele byli osobami prywatnymi bądź firmami. Jeśli stanowili przedsiębiorców, to Twój przyszły pojazd mógł służyć jako taksówka lub auto służbowe, a to znaczy, że może mieć przejechane bardzo dużo kilometrów. Wówczas od razu sprawdź, czy nie został cofnięty licznik.
Korzystając z tych podstawowych danych, jesteś w stanie ocenić wartość samochodu, który wystawił na sprzedaż handlarz lub osoba prywatna. Jeśli informacje znajdujące się w ogłoszeniu pokrywają się z tymi dostarczonymi przez numer VIN, to warto poważnie zainteresować się sprawdzanym autem. Na koniec pamiętaj, że podana wcześniej rządowa strona internetowa jest darmowa! Nie trzeba za nic płacić, dlatego jeśli gdzieś w internecie spotkasz się z płatnymi opcjami na sprawdzenie VIN, od razu z nich zrezygnuj.