Porady

Jaki prezent wybrać dla dziecka?

zabawki

Zakup odpowiedniego prezentu dla dziecka nie jest prostym zadaniem, choć nie ulega wątpliwości, że maluchy najbardziej cieszą się, gdy otrzymują nowe zabawki. Innego rodzaju podarunki spotykają się z uznaniem nastolatków, lecz nie małych dzieci. Jak wybrać idealny prezent dla nich?

Podarunek dla maluszka

Dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, najchętniej bawią się różnego rodzaju miękkimi zabawkami. Mowa tutaj przede wszystkim o książeczkach sensorycznych, lekkich grzechotkach, które jednocześnie mogą pełnić rolę gryzaków czy gumowych klocków. Prezent dla maluszka musi spełniać standardy bezpieczeństwa, bowiem dzieci w tym wieku bardzo chętnie biorą do buzi wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich rąk. Zabawka nie może zatem posiadać elementów, które łatwo oderwać, a następnie – po wzięciu do buzi – połknąć. Zabawki dla niemowlaków nie powinny być zbyt dużych rozmiarów, bowiem dzieci w tym wieku nie mają jeszcze wyćwiczonej umiejętności chwytania, zatem wzięcie do rączek większego przedmiotu będzie dla nich bardzo problematyczne. Dużą popularnością cieszą się zabawki interaktywne, które wydają różne dźwięki czy melodie przyjemne dla maluszka. Warto jednak zwracać uwagę na to, aby zabawka miała możliwość regulacji głośności, gdyż wiele z nich wydaje zbyt hałaśliwe dźwięki dla delikatnego słuchu niemowlaka.

Prezent dla starszego dziecka

Na sklepowych półkach znaleźć można wiele zabawek, które dedykowane są dzieciom w wieku od 1 do 3 lat. Wśród nich na uwagę zasługują przede wszystkim zabawki edukacyjne, pozwalające dzieciom doskonalić nabyte już częściowo umiejętności. Dla rocznego dziecka doskonałym pomysłem na prezent będzie sorter bądź kostka edukacyjna, która zawiera w sobie wiele, aktywizujących mózg dziecka elementów. Dla malucha, doskonalącego umiejętność chodzenia, idealną pomocą będzie pchacz. Nieco starszym dzieciom można zaproponować zabawki, mające na celu odgrywanie ról. Maluchy w okolicach 2. roku życia coraz chętniej naśladują dorosłych, a więc lubią bawić się w gotowanie, prowadzić warsztat samochodowy czy wozić lalki w wózku. Im również przydadzą się różnego rodzaju zabawki rozwojowe, takie jak chociażby puzzle czy układanki. Nieco trudniej kupić odpowiedni prezent dla dzieci, które ukończyły 3. rok życia, bowiem zwykle mają one już sprecyzowane zainteresowania – niektóre uwielbiają budować z klocków przeróżne budowle, inne zaś preferują zabawę samochodami. Co więcej, większość dzieci w tym wieku ma już swoich ulubionych bohaterów bajkowych, a więc warto kupić zabawkę, zawierającą lubiane przez nie motywy. Można jednak postawić na prezenty, które sprawdzają się w każdej sytuacji, na przykład puzzle, zabawki do piaskownicy czy pluszaki. Uwielbia je dostawać każde dziecko, bez względu na wiek czy poszczególne zainteresowania, jakie wykazuje.

Na co zwrócić uwagę, wybierając prezent dla dziecka?

Bez względu na to, która zabawka zostanie finalnie wybrana jako prezent, kupując ją, należy kierować się kilkoma wskazówkami. Przede wszystkim musi być dopasowana do wieku dziecka, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Z drugiej zaś strony maluszek nie będzie bawił się zabawką przeznaczoną dla trzylatka (jej prawidłowa „obsługa” wymaga umiejętności, których niemowlak jeszcze nie posiada), zaś trzylatek nie będzie zainteresowany grzechotkami czy gryzakami. Co więcej, akcesoria muszą być wykonane z bezpiecznych dla dzieci, atestowanych materiałów. Warto postawić na small foot zabawki, które doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych dzieci. Kolejnym, bardzo ważnym aspektem jest to, czym dziecko właściwie lubi się bawić. Chodzi o to, aby nie podążać za utartymi stereotypami mówiącymi o tym, że dziewczynki bawią się wyłącznie lalkami, a chłopcy samochodami. Kierowanie się wyłącznie stereotypami sprawia, że dziecko może otrzymać w prezencie zabawkę, która nie będzie zgodna z jego preferencjami. Jeśli nie do końca wiadomo, czym dziecko lubi się bawić, dobrze jest wybierać uniwersalne zabawki, sprawdzające się w każdej sytuacji. 

Podobne artykuły