Porady

Jak dbać o włosy wysokoporowate? Jakie kosmetyki stosować?

włosy

Włosy wysokoporowate charakteryzują się najwyższym stopniem rozchylenia łusek. Oznacza to, że szybko się przetłuszczają, są szorstkie w dotyki i zwykle sprawiają wrażenie zniszczonych. W praktyce do tej grupy najczęściej należą włosy farbowane oraz z naturalnymi predyspozycjami do skrętu. Aby cieszyć się ich dobrą kondycją, warto podjąć odpowiednią pielęgnację. Właściwy dobór kosmetyków zagwarantuje uzyskanie lśniących i zdrowo wyglądających włosów. 

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Podstawą pielęgnacji jest mycie włosów i skóry głowy delikatnym szamponem, który nie będzie zawierał w składzie żadnych sztucznych dodatków typu SLS czy SLES. Dzięki temu szampon można stosować codziennie bez obaw o naruszenie struktury włosa lub upośledzenie bariery ochronnej skóry głowy. Kilka razy w miesiącu (2-3) zaleca się użycie silniejszych szamponów oczyszczających, wyłącznie po to, aby dokładnie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, nadmiaru sebum czy resztek kosmetyków do stylizacji. 

Kolejną ważną zasadą jest rozczesywanie włosów przed ich umyciem, a następnie dopiero po ich całkowitym wyschnięciu. W pierwszym przypadku celem jest usunięcie pozostałości po kosmetykach i oddzielenie włosów, dzięki czemu szampon dotrze do każdego, zaś w drugim przypadku chcemy uniknąć uszkodzeń struktur włosów, które na mokro są wyjątkowo na to podatne. Dobrym wyborem będzie sięgnięcie po grzebień z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotkę z naturalnym włosiem. Pamiętajmy – włosy myjemy letnią wodą, nigdy gorącą, po raz ostatni polewając je wodą chłodną, aby zamknąć łuski.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest w praktyce bardzo prosta, wystarczy znać zalecane kroki oraz potrafić dobierać właściwe kosmetyki do potrzeb włosów. Ich posiadaczki wskazują również na korzyści płynące z metody OMO, czyli mycia włosów odżywką. Po tej czynności myjemy je ponownie szamponem, a na koniec kolejny raz nakładamy odżywkę. Dzięki temu włosy zyskają dużą dawkę nawilżenia oraz wygładzenia. 

Kosmetyki do włosów wysokoporowatych

Posiadając włosy porowate, kosmetyki i ich prawidłowy dobór jest podstawą pielęgnacji. Należy zaopatrzyć się w szampon, odżywkę, maskę oraz oleje. Wybierając oleje dobrze zdecydować się na następujące:

  • lniany
  • z konopi indyjskiej
  • z wiesiołka
  • z awokado
  • ze słodkich migdałów
  • z kiełków pszenicy
  • z pestek czarnego bzu

Włosy wysokoporowate wbrew pozorom są bardzo wrażliwe, wymagają intensywnego nawilżenia i wygładzenia. Olejowanie ich można wykonywać nawet 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb i wolnego czasu. Po każdym umyciu włosów nakładamy odżywkę – może być przeznaczona zarówno do spłukiwania, jak i pozostawienia bez spłukiwania. Tutaj należy indywidualnie znaleźć rodzaj, na który włosy reagują najlepiej. Raz w tygodniu nakładajmy maskę, którą wprawdzie trzyma się na włosach dłużej i należy ją zmyć, jednak działa znacznie intensywniej niż odżywka. Dobrym wyborem może się okazać także serum do włosów, charakteryzujące się wysoką zawartością odżywczych składników. Naturalne, dobrej jakości produkty do włosów wysokoporowatych znajdziemy na https://agwiol-natural.pl/

Co jeszcze lubią włosy wysokoporowate?

Jeśli posiadamy ten rodzaj włosów, pamiętajmy o regularnym podcinaniu końcówek, nawet co 3-4 miesiące. Będą wyglądały na zdrowsze, a my nie dopuścimy do ich rozdwajania, co w rzeczywistości niszczy nie tylko same końcówki, lecz włosy na niemal całej długości. Włosy wysokoporowate lubią regularność – jeśli myjemy je wieczorem, starajmy się utrzymywać ten tryb cały czas. Jednak nigdy nie kładźmy się spać z mokrymi włosami. Najlepiej unikać suszenia ich suszarką, a gdy jest to konieczne – stosujmy chłodny nawiew. Nie wychodźmy również z mokrą głową na zewnątrz, ponieważ cząsteczki wody znajdujące się w strukturze włosa przy niskich temperaturach zwiększają swoją objętość, prowadząc do rozsadzenia włosa. 

Wracając do regularności pielęgnacji – aby zauważyć jej efekty, zaleca się stosowanie intensywnie nawilżających kosmetyków (maski, serum, olejowanie) przynajmniej 2 razy w tygodniu przez okres co najmniej kilku miesięcy. Olejowanie warto wykonywać na odżywce, ponieważ łatwiej później zmyć z włosów tłustą warstwę. 

Podobne artykuły